Zamknij

Polscy lekarze, jako drudzy na świecie, przeszczepili płuca po COVID-19

07.09.2020 13:26

Polscy chirurdzy, jako drudzy na świecie, z powodzeniem przeszczepili płuca zniszczone przez COVID-19. Pacjentem był ratownik medyczny, u którego zakażenie koronawirusem przebiegało wyjątkowo agresywnie.

Przeszczep płuc po COVID-19
fot. Shutterstock

Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala jednoimiennego w Tychach. Zakażenie koronawirusem przebiegało błyskawicznie, wkrótce okazało się, że niezbędne jest podpięcie pacjenta pod ECMO w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Ponieważ leczenie nie przyniosło pożądanych efektów, chirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu podjęli decyzję o przeczepieniu płuc.

Przeczep płuc po COVID-19

Decyzja o przeszczepieniu płuc po COVID-19 była o tyle trudna, że do tej pory taki zabieg udał się tylko jednemu zespołowi na świecie. Podwójny przeszczep płuc otrzymała pacjentka z koronawirusem hospitalizowana w Chicago.

Dowiedz się więcej: Podwójny przeszczep płuc u pacjenta z COVID-19. Lekarze pokazali zdjęcie

Na szczęście szybko znalazł się dawca i pojawiła się nadzieja na uratowanie życia pacjentowi. Gdy test na obecność koronawirusa dwukrotnie wyszedł ujemny, chory został przetransportowany z Krakowa do Zabrza, gdzie dokonano zabiegu.

- Przeszczep płuc u chorego na COVID-19 to wspólny wysiłek lekarzy z Krakowa, Tychów i Zabrza. I drugi taki przypadek na świecie - powiedział prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Lekarze podkreślają, że pacjent nie był w grupie ryzyka i ostrzegają, żeby nie lekceważyć zagrożenia.

Źródło: zabrze.naszemiasto.pl