Dzięki odkryciu Polaków na zbadanie źródła infekcji wystarczy 15 minut

Monika Piorun
27.01.2017 14:19
Dzięki odkryciu Polaków na zbadanie źródła infekcji wystarczy 15 minut
fot. Polscy fizycy odkryli przełomową metodę identyfikacji źródła chorób

Szybko, tanio i skutecznie - nowa metoda identyfikacji zakażenia opracowana przez badaczy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN pozwala na to, by na podstawie jednej komórki bakterii zaledwie w ciągu kwadransa można było ustalić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Nie potrzeba do tego żadnych zaawansowanych badań laboratoryjnych a niezbędne działania można wykonać w każdym szpitalu za pomocą aparatury stosowanej do badania krwi.

Polakom udało się dokonać tego, o czym inni specjaliści mogli wcześniej tylko marzyć, dzięki opracowaniu tzw. biokoniugatów, czyli magnetycznych mikrocząstek pokrytych bakteriofagami. Ich zaletą jest to, że są w stanie przyłączyć się do wybranego gatunku mikrobów, są fluorescencyjne i świecą w ciemności a także reagują na pole magnetyczne, dzięki czemu ułatwiają szybkie rozpoznanie, z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia.

Jak działają biokoniugaty?

Zrzut ekranu 2017-01-27 o 15.33.19
fot. IChF PAN

Wystarczy, że od pacjenta pobierze się próbkę płynu fizjologicznego (np. niedopitego soku), doda się do nich odrobinę biokoniugatów, do próbówki przyłoży magnes a następnie przepuści powstały roztwór przez cytometr przepływowy, używany powszechnie podczas badania krwi.

Zobacz także

Już po minucie otrzymamy wykres, na którym będzie można odczytać, w jaki sposób zachowują się biokoniugaty. Choć każdy z nich może wykryć tylko jeden rodzaj bakterii, to - jak twierdzą badacze - sprawnemu technikowi laboratoryjnemu nie powinno sprawić żadnej trudności wyprodukowanie bakteriofagów przydatnych do stworzenia mikrocząstek identyfikujących wybrane gatunki bakterii.

Bezcenny patent, czyli Polak potrafi

Sam proces rozpoznania źródła infekcji nie powinien zająć dłużej niż kwadrans. W przypadku zagrożenia sepsą szybkie wykrycie, z jakim rodzajem bakterii muszą sobie poradzić lekarze, może być jedyną metodą na uratowanie życia pacjenta.

Wydaje się więc, że już wkrótce każdy szpital będzie korzystał z metody opracowanej przez Polaków - zwłaszcza, że z pełną świadomością zrezygnowali oni z opatentowania nowego odkrycia. Dzięki temu ich rozwiązanie ma szansę upowszechnić się na całym świecie.

Zagłosuj

Co sądzisz o zrezygnowaniu z opatentowania nowej metody identyfikacji infekcji bakteryjnych przez polskich uczonych?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π