Zamknij

Polka odkryła związek, który pomoże opracować lek na COVID-19

25.02.2021
Aktualizacja: 25.02.2021 15:45
Polka odkryła związek, który pomoże opracować lek na COVID-19
fot. Shutterstock

Polka odkryła związek, który pomoże opracować lek na COVID-19 – donosi czasopismo "Nature". Chodzi o ebselen, syntetyczną cząsteczkę m.in. o działaniu przeciwzapalnym. Okazało się, że potrafi ona również hamować aktywność jednej z proteaz koronawirusa.

Proteazy to enzymy, które – gdy przestają działać prawidłowo – przyczyniają się do wielu chorób. Na przykład receptor ACE2 pomaga wnikać koronawirusowi do organizmu człowieka, a inny enzym – proteaza PLpro odpowiada za replikowanie wirusa. I to właśnie na nią działa związek, który odkryła dr Ewelina Węglarz-Tomczak, z Wydziału Chemicznego na Politechnice Wrocławskiej, która wspólnie z naukowcami z różnych dziedzin, prowadzi badania na Uniwersytecie w  Amsterdamie (Holandia) nad blokowaniem koronawirusa. Dostali na to grant z organizacji Innovation Exchange Amsterdam.

– Ebselen może hamować aktywność proteazy PLpro w sposób szybki i nieodwracalny. Jest to już skuteczne przy bardzo małej dawce, na poziomie mikromolarnym. Ebselen wykazuje znikomą toksyczność w komórkach na tych poziomach i dlatego powinien być bezpieczny w użyciu – wyjaśnia dr Węglarz-Tomczak na portalu Politechniki Wrocławskiej. Chemiczka dodała, że przetestowała też pochodne ebselenu. Z jedenastu sprawdzonych związków cztery wykazały podobne działanie.

Badacze badają inhibitory – związki, które mogą posłużyć do zablokowana koronawirusa w ciele chorego. Pierwsze wyniki ich pracy zostały właśnie opublikowane w prestiżowym Scientific Report (to czasopismo wydawane przez Nature Research).

–  To dla nas zwieńczenie pierwszego etapu badań. Nasze odkrycie może przyczynić się do rozwoju terapii przeciw COVID-19 – uważa dr Ewelina Węglarz-Tomczak.
To odkrycie jest bardzo obiecujące, bo może przyczynić się do rozwoju terapii przeciw COVID-19 i powstania skutecznego lekarstwa na koronawirusa.

W badaniach uczestniczyli: dr Jakub Tomczak, absolwent i były pracownik Politechniki Wrocławskiej, który obecnie pracuje na Vrije Universiteit w Amsterdamie na stanowisku assistant professor, dr Mirosław Giurg z Katedry Chemii Organicznej i Medycznej Politechniki Wrocławskiej, dr Małgorzata Burda-Grabowska, absolwentka Wydziału Chemicznego PWr, Michał Talma z Katedry Chemii Bioorganicznej PWr oraz prof. Stanley Brul z Universiteit van Amsterdam.

Źródło: Politechnika Wrocławska/ wroclaw.wyborcza.pl