Polka laureatką prestiżowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii

Monika Piorun
23.02.2018 13:55
Aldona Reczek-Chachulska została laureatką Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii
fot. ---

Choć z wykształcenia jest filologiem polskim, to jej prawdziwą pasją jest opiekowanie się osobami starszymi. Aldona Reczek-Chachulska, studentka II roku pielęgniarstwa w Szczecinie, wymyśliła niezwykły projekt: pudełko „Niezapominajka” pomocne w gromadzeniu wspomnień chorym na demencję. Polka została doceniona przez szwedzką królową Sylwię, która w kwietniu osobiście wręczy jej nagrodę i stypendium w wysokości 25 tys. złotych.

Aldonie Reczek-Chachulskiej udało się oczarować jury II edycji Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii pomysłem na proste narzędzie służące do przechowywania przedmiotów związanych z przeszłością osób chorujących na demencję, mających dla nich wartość sentymentalną i pozwalających ocalić od zapomnienia to, co dla nich najważniejsze.

Młoda Polka, która z wykształcenia jest polonistką, od lat opiekowała się osobami cierpiącymi na demencję w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Za granicą zdobyła doświadczenie w nawiązywaniu kontaktu z pacjentami, którzy z powodu podeszłego wieku i dręczących ich problemów z pamięcią tracą własną tożsamość, nie wiedzą, kim są, przez co trudno nawiązać im prawidłowe relacje z otoczeniem. W Polsce pani Aldona podjęła kolejne studia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie i wkrótce zostanie dyplomowaną pielęgniarką.

„Niezapominajka”, czyli pudełko do gromadzenia wspomnień dla chorych na demencję

Codzienna opieka nad ludźmi, którzy nie potrafią określić swojej tożsamości ze względu na problemy z pamięcią, jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla ich bliskich, jak i zespołu terapeutycznego oraz pielęgniarek.

Autorka projektu wyróżnionego w prestiżowym konkursie twierdzi, że im lepsza znajomość osoby z okresu, zanim zachorowała, tym łatwiej jest nawiązać z nią pozytywną relację, łatwiej znaleźć temat do rozmowy czy choćby uspokoić taką osobę, gdy jest mocno pobudzona, stąd tak ogromną rolę odgrywają przedmioty, które mają dla chorego wartość sentymentalną.

— Każdy z nas otacza się przedmiotami, które coś o nas mówią, które nas określają: ulubionymi książkami, filmami, zdjęciami z wakacji. Pamiętajmy, że osoby chorujące na demencję są zamknięte w swoim świecie, czują się samotne, tym bardziej, gdy przebywają w domu opieki. Trudno jest nam dotrzeć do nich, kiedy ich nie znamy. Przywołując wspomnienia poprzez rzeczy, mające dla chorych wartość sentymentalną, mamy szansę, by nawiązać ten kontakt — tłumaczy pani Aldona.

Na pomysł „Niezapominajki” Polka miała wpaść jeszcze w Wielkiej Brytanii, kiedy miała okazję opiekować się pacjentami z demencją. Ogromne wrażenie zrobiła na niej wtedy jedna ze starszych pań, która całymi dniami biernie wpatrywała się w okno. Nie było z nią żadnego kontaktu. Wszystko zmieniło się wtedy, kiedy ktoś z jej rodziny włączył płytę z jej ulubioną muzyką. Melodia, którą słuchała w przeszłości, zanim zaczęła chorować na demencję, sprawiła, że pierwszy raz udało się ją wprawić w pogodny nastrój i sprawić, że jej twarz rozpromienił szeroki uśmiech.

Zrzut ekranu 2018-02-22 o 18.20.08
fot. Queen Silvia Nursing Award

Autorski pomysł studentki pielęgniarstwa ze Szczecina zyskał uznanie polskiego jury konkursowego. Przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego, geriatrycznego, pacjenckiego, jak również branży opiekuńczej zdecydowali o wyróżnieniu p. Aldony Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii i przyznaniu zwycięskiego stypendium w wysokości 25 tys. zł oraz półrocznego stażu w najważniejszych i najnowocześniejszych organizacjach z branży medycznej.

W kwietniu 2018 r. Polka spotka się także osobiście z Królową Sylwią w Szwecji, gdzie wraz z pozostałymi laureatami z Finlandii, Szwecji oraz Niemiec odbierze zwycięskie wyróżnienie oraz zaprezentuje swój niezwykły projekt.

Co o demencji mówi sama szwedzka królowa?

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Demencja będzie coraz większym zagrożeniem dla ludzkości

Demencja to problem, który w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa polskiego staje się coraz poważniejszym wyzwaniem. Już dziś WHO przewiduje, że łączna liczba osób dotkniętych demencją w 2030 r. wyniesie 75,6 mln, a do roku 2050 może wzrosnąć aż trzykrotnie do 135,5 mln osób. Największą trudność stanowi opieka nad chorym, która często spoczywa na barkach bliskich, wielokrotnie nieprzygotowanych do jej sprawowania. Tymczasem powinna być ona pełniona przez profesjonalny zespół opiekunów czy pielęgniarki.

Projekt Aldony zwraca naszą uwagę na to, jak wielkim wyzwaniem jest opieka nad osobami zmagającymi się z demencją. W najcięższych przypadkach osoba chora nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności czy komunikować się z otoczeniem, pozostaje uzależniona od osób trzecich. Opieka nad takim pacjentem wymaga fachowej pomocy, wiedzy i doświadczenia. I tu ważna jest rola pielęgniarek geriatrycznych, które po ukończeniu studiów czy kursów specjalistycznych są profesjonalnie przygotowane do pełnienia roli opiekuna osoby starszej — tłumaczy Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniareki Położnych.

Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii jest organizowany w Polsce już po raz drugi. Za polską edycję konkursu odpowiada Fundacja Medicover. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. 

Wyróżniając młodych, utalentowanych, pełnych energii i chęci rozwoju studentów pielęgniarstwa za ich niestandardowe podejście do opieki nad osobami starszymi oraz innowacyjne pomysły, chcemy podkreślić, jak ważna jest ich rola oraz jak duże możliwości daje ten zawód  — wyjaśnia Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Zrzut ekranu 2018-02-22 o 18.20.19
fot. Queen Silvia Nursing Award

Idea konkursu to także budowanie dialogu i wzajemnej wymiany doświadczeń w opiece medycznej i geriatrycznej nad osobami starszymi. Główny organizator konkursu, Swedish Care International, od lat specjalizuje się w szkoleniu personelu medycznego w opiece nad osobami starszymi, jednocześnie dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wysokimi standardami jakości opieki nad seniorami.

Naszą wizją jest zapewnienie wszystkim osobom starszym oraz cierpiącym na demencję jak najlepszej opieki. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że opieka ta jest bardzo trudna i wymagająca, często wiążąca się z posiadaniem odpowiednich umiejętności, doświadczenia i wiedzy. Dlatego, chcąc promować jak najwyższe standardy opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję, Swedish Care International od lat organizuje wysokiej jakości szkolenia, podczas których, w oparciu o najnowsze badania, jak również szwedzkie doświadczenia, dzielimy się wiedzą i doskonalimy umiejętności osób, które na co dzień opiekują się starszymi i chorującymi na demencję. Poprzez Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii, chcemy zachęcić także młode osoby, studentów do zaangażowania się w poprawę opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję  – podkreśla Fanny Enström, dyrektor projektu Queen Silvia Nursing Award.

Zobacz także

źródło: Queen Silvia Nursing Award

________

zdrowie.radiozet.pl/π