Zamknij

Według UNESCO ta Polka może zmienić świat! Bada nowe źródła leków

Monika Piorun
16.03.2017 14:53
Według UNESCO ta Polka może zmienić świat! Bada nowe źródła leków
fot. Według UNESCO ta Polka może zmienić świat! Bada nowe źródła leków

Dr hab. Joanna Sułkowska znalazła się na prestiżowej liście International Rising Talents 2017. UNESCO nagrodziło 15 kobiet, których działalność badawcza ma największe szanse na to, by zrewolucjonizować nasze życie. Polka znalazła się w ekskluzywnym gronie młodych naukowców po raz pierwszy, choć jej dorobek akademicki został już wielokrotnie doceniony wieloma międzynarodowymi nagrodami.

Na co dzień Joanna Sułkowska jest adiunktem w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i kieruje Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych. Pracuje nad tzw. zapętlonymi białkami, które mogą przyczynić się do znalezienia wielu nowych źródeł leków na poważne schorzenia - m.in. chorobę Parkinsona. Pod koniec 2016 roku Polka została jedną z 250 laureatek konkursu L’Oreal UNESCO For Women in Science.

Zobacz także

Teraz zakwalifikowano ją do dużo bardziej ekskluzywnego grona liczącego zaledwie 15 kobiet, które według ekspertów mają największe szanse na to, by zmienić świat.

Choć informacja o tym prestiżowym wyróżnieniu została ogłoszona nieco wcześniej, to jednak nagroda w postaci specjalnego, rocznego stypendium zostanie wręczona dopiero 21 marca 2017 roku, podczas oficjalnej gali finałowej w Paryżu.

Nauka to kobieta

- Moją pracę można porównać do chodzenia po górach, które też

są moją pasją, ale różnica jest tylko taka, że szczytów do zdobycia

pozostało już bardzo mało a zjawisk fizycznych, które można odkryć

nadal jest nieskończenie wiele - wyjaśnia młoda badaczka.

- Poprzez to wyróżnienie chciałabym pokazać kolejnym pokoleniom, że nauka to kobieta - dodaje dr Sułkowska.

- Wyróżnienie to pokazuje, że warto poznawać nowe dziedziny, być otwartym na nowe odkrycia i wytrwale ich poszukiwać. Nagroda umożliwi mi dalsze interdyscyplinarne badania we współpracy z najlepszymi ośrodkami na świecie nad białkami o nietrywialnej topologii – przekonuje Polka, o której może być jeszcze naprawdę głośno na całym świecie!

Zrzut ekranu 2017-03-16 o 13.28.40 1
fot.

Gratulujemy!

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π