Zamknij

Polio coraz większym zagrożeniem w USA. Nowy Jork wprowadza stan wyjątkowy

12.09.2022 12:57

W piątek Nowym Jorku wprowadzono stan wyjątkowy w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego polio: kolejne próbki wykazały jego obecność w ściekach. Władze apelują do mieszkańców o jak najszybsze przyjęcie szczepionki.

Polio w USA: ogłoszono stan wyjątkowy
fot. EastNews

Polio jest bardzo niebezpieczną, ostrą  chorobą zakaźną, powodującą nieodwracalne powikłania, takie jak paraliż czy uszkodzenie układu oddechowego. Choroba została wyeliminowana kilkadziesiąt lat temu, jednak od kilku miesięcy wirus wykrywany jest w ściekach w różnych miejscach na świecie. O obecności wirusa w próbkach już w czerwcu informowała  brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Teraz Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykryło sekwencje polio w próbce ścieków pobranej z hrabstwa Nassau. Próbka ta była genetycznie związana z przypadkiem polio u pacjenta z Rockland County na północ od Nowego Jorku na początku tego lata. Wśród dzieci w wieku poniżej dwóch lat mieszkających w tym hrabstwie poziom wyszczepienia wynosi jedynie około 60 procent. Do 9 września, wirusa wykryto już w 57 próbkach ścieków z czterech różnych hrabstw oraz z Nowego Jorku.

Wirus Polio nie występował w USA od lat

W 1979 roku polio zostało wyeliminowane z USA dzięki szczepieniom, które rozpoczęły się w 1955 roku. Niestety, obecność wirusa w ściekach może stanowić zagrożenie ze względu na niski poziom wyszczepienia w niektórych częściach stanu Nowy Jork (obecnie średnia w całym stanie wynosi jedynie 79 proc.). Piątkowa deklaracja nadzwyczajna ma na celu zwiększenie słabnących wskaźników szczepień do ponad 90 procent. Na polio nie ma lekarstwa, a jedynym sposobem ochrony jest szczepionka.

– W przypadku polio nie możemy ryzykować. Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób – powiedziała w oświadczeniu komisarz ds. zdrowia dr Mary Bassett.

Według zarządzenia wydanego przez Kathy Hochul (gubernatorkę Nowego Jorku), w nagłych wypadkach szczepionki przeciwko polio mogą podawać nie tylko lekarze, ale też ratownicy medyczni, farmaceuci i położne.

Stan wyjątkowy ma trwać do 9 października.

Źródło: bbc.com