Zamknij

Amerykańscy lekarze alarmują: polio atakuje. Są tysiące niewykrytych przypadków

09.08.2022 15:04

W Nowym Jorku są setki, jeśli nie tysiące przypadków zakażań wirusem polio – ostrzegają amerykańscy lekarze. Dodają, że nie chodzi tylko o Nowy Jork i Stany Zjednoczone. Badania ścieków wykazały, że ten sam wirus występuje też w innych miastach na świecie.

Wirus polio atakuje nie tylko w USA
fot. Schutterstock

Jak poinformowało Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC), w lipcu 2022 r. wykryto w hrabstwie Rockland w pobliżu Nowego Jorku pierwszy w USA i to bardzo poważny przypadek polio (choroby Heinego-Medina) od prawie 10 lat. Zachorował mężczyzna, u którego doszło do paraliżu, co przy tej infekcji się zdarza, ale jedynie w 1 proc. przypadków. Okazuje się, że ten sam wirus został znaleziony również w ściekach w Londynie i Jerozolimie.

Zakażenia wirusem polio jest więcej niż się wykrywa

Zakażeń wywołanych przez wirusa polio najprawdopodobniej jest znacznie więcej. Podejrzewa się, że nie zostały one jedynie wykryte, bo miały znacznie łagodniejszy przebieg. – To nie mogło być tylko jedno zakażenie wirusem polio. Bo większość tych infekcji przebiega bezobjawowo lub wywołuje jedynie łagodne dolegliwości – twierdzi w wypowiedzi dla BBC News dr Patricia Schnabel Ruppert, komisarz ds. zdrowia w hrabstwie Rockland.

Jej zdaniem, należy liczyć się z tym, że doszło już do setek, a nawet tysięcy zakażeń wirusem polio, skoro zdarzyło się tak poważne powikłanie tej choroby, jakim jest paraliż. Nie podano jednak, w jakim stanie jest obecnie dotknięty nim pacjent, nie ujawniono jego nazwiska.

Wirusem polio zagrożone nie tylko Stany Zjednoczone

Specjalistka z hrabstwa Rockland jest przekonana, że zagrożenie wirusem polio dotyczy nie tylko regionu Nowego Jorku. Badania genetyczne wirusa wykrytego u chorego na polio mężczyzny wykazały, że patogen ten jest spokrewniony z materiałem genetycznym wirusa polio wykrytego w ściekach w Londynie oraz w Jerozolimie.

– To bardzo poważne zagrożenie w skali światowej – alarmuje dr Patricia Schnabel Ruppert. Dodaje, że władze w poszczególnych krajach powinny się upewnić, czy zaszczepienie populacyjne przeciwko polio jest w nich odpowiednio duże.

Mężczyzna z hrabstwa Rockland nie był zaszczepiony przeciwko polio i zaraził się od osoby zaszczepionej preparatem zawierającym osłabionego, ale żywego wirusa. To bardzo rzadkie przypadki, zdarzające się w wyjątkowych sytuacjach.

Szczepionki przeciwko polio: żywe i zabite

W USA, podobnie jak w innych krajach, w tym również w Polsce, do szczepień przeciwko polio wykorzystuje się szczepionki zawierające unieszkodliwionego wirusa, niezdolnego do zakażenia. W niektórych krajach wciąż jednak używane są szczepionki podawane doustnie z osłabionym, lecz wciąż żywym wirusem polio. W szczególnych sytuacjach może on zmutować i wywołać zakażenie, zwykle u osoby niezaszczepionej.

Polio wciąż występuje endemicznie w Afganistanie i Pakistanie, ale ostatnio pojedyncze przypadki wykrywane są w innych krajach. Wkrótce mają być opublikowane dane uzyskane z badania ścieków pokazujące, które dzielnice Londynu są dotknięte wywołującym chorobę wirusem.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński