Dziś zaćmienie księżyca - koniecznie spójrz w niebo!

Monika Piorun
16.09.2016 19:24
Dziś zaćmienie księżyca - koniecznie spójrz w niebo!
fot. freeimages.com

O 20.55 koniecznie przyjrzyj się temu, co się będzie działo na niebie - będzie na co patrzeć. Nie dość że mamy pełnię, to na dodatek możemy zaobserwować półcieniowe zaćmienie księżyca.

Zanim nastąpi astromoniczna jesień mamy jeszcze okazję do śledzenia wyjątkowych zdarzeń na niebie. Nie zawsze mieszkańcy naszego kraju mogą mieć szansę zobaczenia na własne oczy niezwykłych zjawisk.

Na szczęście dzisiejszy wieczór daje nam doskonałą możliwość śledzenia tego, co uda się również widzieć w Australii, Azji, wschodniej Afryce oraz pozostałej części Europy.

Maksymalna faza półcieniowego zaćmienia księżyca nastąpi pięć minut przed godz. 21, choć można jej wypatrywać już od 18.53. Zakończy się dopiero o 22.56.

Zobaczcie symulację dzisiejszego zaćmienia!

Jak zwykle podczas pełni możemy zaobserwować zmiany w naszym nastroju oraz trudności z zasypianiem. Mimo że wielu ludzi nie wierzy w działanie Srebrnego Globu na nasz organizm, to jednak często dochodzi wtedy do blokowania syntezy serotoniny - zwanej hormonem szczęścia. Może mieć to związek z bezsennością, zaburzeniami nastroju, odczuwaniem poirytowania.

Wahania poziomu serotoniny powodują także wyższe stężenie krwi w naczyniach krwionośnych, dlatego zwykle na oddziałach położniczych przybywa wtedy pań, u których pojawiają się skurcze porodowe.

PrzeczytajJak księżyc wpływa na nasz organizm?

Kukurydziana pełnia 

full-corn-moon-wikipedia
fot. Wikimedia Commons

O 21.07 możemy podziwiać kolejną pełnię księżyca. We wrześniu przypada jedna a najważniejszych dla Indian Ameryki Północnej Pełnia Plonów, która słynie z niezwykłej jasności.

Według legend dawni rolnicy mogli wtedy zbierać swoje plony nawet w nocy, ponieważ blask księżyca doskonale oświetlał uginające się od dojrzałego zboża pola.

Choć w naszej części świata nie ma zwyczaju nadawania nazw poszczególnym pełniom, to jednak rdzenni mieszkańcy Ameryki określali przypadającą o tej porze roku pełnię mianem Kukurydzianego lub Jęczmiennego Księżyca. To właśnie wtedy można było obrywać kukurydzę z kolb i robić zapasy na zimę.

Jak wygląda półcieniowe zaćmienie księżyca?

Warto dodać, że w XXI wieku możemy zaobserwować w sumie 143 zaćmienia Księżyca - 85 całkowitych oraz 58 częściowych. 

Zagłosuj

Czy obserwujesz zmianę swojego samopoczucia podczas pełni?

Liczba głosów:

A jak było w poprzednich latach? Sprawdź, jak wyglądały zaćmienia księżyca w przeszłości!

Będziecie obserwowali dzisiejszą pełnię połączoną z półcieniowym zaćmieniem księżyca?

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π