Żubr z in vitro? Polacy stworzyli pierwszy na świecie zarodek tego gatunku

Monika Piorun
04.04.2017 11:38
Żubr z in vitro? Polacy stworzyli pierwszy na świecie zarodek tego gatunku
fot. Żubr z in vitro? Polacy stworzyli pierwszy na świecie zarodek tą metodą

Naukowcom z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW udało się zapłodnić sześć komórek jajowych wcześniej pozyskanymi plemnikami żubrów za pomocą metody in vitro. Pionierski zabieg może zapobiec stale zmniejszającej się populacji tego gatunku.

Prof. Anna Duszewska wraz ze swoim zespołem, w którego skład wchodzi dr Paweł Gręda oraz mgr Magdalena Baraniewicz, nie tylko stworzyli w warunkach laboratoryjnych zarodki żubra, ale doprowadzili też do tego, że jeden z nich nadal się rozwija i po umieszczeniu go w ciele jednej z samic, może z niego powstać nowy osobnik. Badania, nad którymi od 3 lat pracowali warszawscy specjaliści, są częścią projektu banku genów żubra, finansowanego przez Lasy Państwowe.

Zobacz także

Warty 40 milionów zł program ma na celu gromadzenie tkanek, komórek rozrodczych oraz zarodków, które mogą stanowić unikatowe na skalę światową zabezpieczenie gatunku, który zagrożony jest wyginięciem oraz chorobami zakaźnymi, przez co trudno zapanować nad przemieszczaniem się poszczególnych zwierząt.

W tej chwili w Polsce populacja żubrów liczy dokładnie 1698 sztuk i jest najwyższa w Europie. Najwięcej z nich żyje na terenie Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta te charakteryzują się jednak tzw. niską zmiennością genetyczną, co oznacza, że wszystkie żyjące w tej chwili osobniki są potomkami zaledwie kilku żubrów.

Na świecie metoda hodowli zarodków ssaków metodą in vitro sprawdziła się w przypadku wielu gatunków, ale to właśnie Polakom udało się zastosować ją w przypadku żubrów. Niestety zabiegi te są bardzo drogie, dlatego często zastępowane są zdecydowanie tańszymi zabiegami - tj. inseminacja, która wymaga jedynie pobrania nasienia samca i zapłodnienia nim samicy.

SGGW jako pierwsze na świecie stworzyło zarodki żubra metodą in vitro.

Prof. Wanda Olech-Piasecka, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach oraz koordynator programu dotyczącego żubrów wyjaśnia:

Ten udany eksperyment stwarza przed nami zupełnie nowe możliwości.

Nasze nizinne żubry to właściwie tylko siedem genotypów i to dość do siebie 

podobnych. Dzięki pozyskaniu komórek rozrodczych od zwierząt, które np.

ze względu na choroby nie mogłyby się w przyszłości rozmnażać,

nie dopuszczamy do uszczuplenia puli genetycznej. 

Naukowcy, którym udało się stworzyć pierwszy na świecie zarodek żubra metodą in vitro (po prawej zdjęcie zarodka spod mikroskopu)

naukowcy zarodek
fot. Marek Matecki/lasy.gov.pl
źródło: lasy.gov.pl

________
Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π