Microsoft zainwestuje w polski wynalazek dla niewidomych

Monika Piorun
04.08.2016 12:51
Microsoft zainwestuje w polski wynalazek dla niewidomych
fot. Microsoft zainwestuje w polski wynalazek dla niewidomych

Projekt MATIA stworzony przez studentów Politechniki Białostockiej, został dostrzeżony podczas finałów Imagine cup w Stanach Zjednoczonych. Zautomatyzowany system wizyjny umożliwiający lepszą orientację w terenie otrzyma wsparcie finansowe ekipy Microsoft Research.

Dzięki pomysłowi drużyny Psyllosoft, złożonej z Petrosa Psyllosa oraz Piotra Bujnarowskiego, osoby niewidome mogą dosłownie zobaczyć świat. Jak to możliwe?

Za pomocą specjalnego automatu opisującego za pomocą słów, dźwięków i bodźców dotykowych otoczenie, pacjenci cierpiący na ograniczenie zdolności widzenia będą mogli sprawniej funkcjonować w przestrzeni publicznej.

Urządzenie stworzone przez polskich studentów zostało zaprezentowane na finałach Imagine Cup 2016.

microsoft
fot. news.microsoft.com

To jeden z najbardziej znanych konkursów technologicznych skierowanych do młodych konstruktorów za całego świata. Wzbudzenie zainteresowania jury, w skład którego wchodzą naukowcy z prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT) i eksperci z Microsoft, jest więc nie lada osiągnięciem. Polakom pomogło to, że jedna z kobiet wchodzących w skład zespołu ekspertów oceniających wynalazki młodych konstruktorów była niewidoma i osobiście przetestowała polskie urządzenie o nazwie MATIA.

Projekt tak bardzo zaskoczył przedstawicieli oddziału badawczo-rozwojowego Microsoft Research, że firma zdecydowała się zainwestować w wynalazek 10 tys. dolarów i zaoferowała studentom wsparcie swoich mentorów. Nigdy wcześniej żadna z polskich drużyn startujących od lat w Imagine Cup nie otrzymała takiej oferty!

Zobaczcie, jak działa MATIA - automat pomagający niewidomym!

Petros Psyllos - 22-letni student informatyki na Politechnice Białostockiej - tłumaczy, że urządzenie MATIA wykorzystuje sztuczną inteligencję do wpływania na głębokie sieci neuronowe.

Nowa jakość rozwiązań zastosowanych w tym przypadku pozwala na lepszą orientację w przestrzeni osób z uszkodzonym wzrokiem bez konieczności noszenia przy sobie ciężkiej i skomplikowanej aparatury.

Nie musi się nawet łączyć z siecią Wi-Fi i mieć dostęp do Internetu. Specjalne sensory rozpoznają przedmioty lokalizowane za pomocą kamer na podstawie własnej bazy danych, w której znajduje się kilka tysięcy kategorii różnego typu obiektów.

Urządzenie może pomóc nie tylko niewidomym, ale taż osobom starszym, cierpiącym na demencję. W ich przypadku MATIA może stanowić swoistą "protezę pamięci" umożliwiającą rozpoznawanie przedmiotów i ludzi.

O innowacyjnych pomysłach Polaków jest coraz głośniej za oceanem. Sporym sukcesem okazał się rewolucyjny projekt testu wykrywającego raka trzustki, który wymyślił nastolatek polskiego pochodzenia.

Przeczytaj: Młody geniusz polskiego pochodzenia wymyślił test wykrywający raka trzustki

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π