Polacy tworzą system sztucznej inteligencji dla służby zdrowia z USA

Monika Piorun
11.07.2016 12:17
Polacy tworzą system sztucznej inteligencji dla służby zdrowia z USA
fot. Polacy budują system sztucznej inteligencji dla służby zdrowia z USA

Mało znana w Polsce białostocka firma z branży IT wprowadza w amerykańskiej służbie zdrowia rewolucyjny system przetwarzania danych o pacjentach, który umożliwia lekarzom dostęp do wiedzy, o jakiej nikomu wcześniej się nie śniło!

Nie łudźmy się, że w świecie medycyny istnieją tacy lekarze jak serialowy dr House, który z wrodzoną sobie zgryźliwością i rozbrajającym poczuciem humoru na podstawie ruchu gałek ocznych pacjenta, rodzaju wysypki na języku, stopnia zaawansowania postępującej łysiny, czy innego, równie niedorzecznego czynnika, w mgnieniu oka są w stanie postawić diagnozę dotyczącą stanu zdrowia chorego i natychmiast zadecydować o jego dalszym leczeniu.

Medyczne science-fiction może mieć jednak coraz więcej wspólnego z rzeczywistością dzięki zaskakującym rozwiązaniom informatycznym, które z powodzeniem wprowadzają Polacy z firmy TangramCare w amerykańskich szpitalach. Jak to możliwe?

W roku 2000 dwóch przyjaciół - Wojciech Kozłowski oraz Mariusz Ferenc (wówczas jeszcze studentów Politechniki Białostockiej) snuło nieśmiałe plany zbudowania wspólnej firmy informatycznej zajmującej się profesjonalnie Big Data, czyli analizą dużej ilości danych dla wybranej grupy klientów.

Dzięki odrobinie szczęścia chłopakom udało się uruchomić kontakt z grupą próbującą stworzyć nowe rozwiązania w branży medycznej w Stanach Zjednoczonych i znaleźć prężny rynek zbytu dla stworzonej przez nich autorskiej platformie do zaawansowanego przetwarzania danych, która okazała się wprost idealna dla lekarzy poszukujących związku pomiędzy różnymi objawami chorób wśród pacjentów.

Medyczne puzzle

spine-puzzle
fot. dynamicchiropractic.com

Drobne szczegóły, na zauważenie których człowiek mógłby poświęcić całe życie, a i tak nie miałby pewności, co do ich słuszności, mogą być najważniejszym czynnikiem decydującym o tempie rozwoju medycyny.

Dane, których analiza zajęłaby naukowcom całe lata, mogą być w mgnieniu oka dostrzeżone przez dobrze zaprogramowane systemy informatyczne, znajdujące unikalne powiązania pomiędzy wprowadzanymi do nich treściami.

Pozornie nieistotne informacje mogą mieć kolosalne znaczenie w każdej dziedzinie nauki, ale w przypadku medycyny drobne elementy złożone w logiczną całość pozwalają na wyjaśnienie przyczyn wielu typu schorzeń i dolegliwości, co ma bezpośrednie przełożenie na proces leczenia.

Polscy analitycy z TangramCare od początku istnienia firmy nie tylko wierzyli w to, że technologia może w niezwykły sposób zmienić oblicze systemu leczenia pacjentów na świecie, ale potrafili skutecznie wcielić w życie swe pomysły na usprawnienie działań specjalistów z branży medycznej.

Sztuczna inteligencja dla lekarzy

Do tej pory większość decyzji w branży medycznej podejmowana była w oparciu o odseparowane dane. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod sztucznej inteligencji tj. cognitive computing, deep & machine learning oraz dopasowanych języków programowania białostocka firma TangramCare umożliwiła amerykańskim lekarzom dostęp do wiedzy, o jakiej wcześniej nie śnili żadni specjaliści.

Tego typu informacje musiałyby być zbierane podczas skomplikowanych badań naukowych przez kilka, a nawet kilkanaście lat, znacznie wydłużając znajdowanie potwierdzenia dla wybranych sposobów leczenia pacjentów.

Nie pierwszy raz Polacy zaskakują specjalistów ze Stanów Zjednoczonych, ale autorskie rozwiązania, nad którymi pracują specjaliści z Tangram Care mogą doprowadzić do istotnych zmian w diagnostyce medycznej w USA.

Choć wiele firm próbuje swoich sił w tym sektorze, to jednak Polakom udało się opracować najbardziej kompleksowe i uniwersalne mechanizmy, które mogą być z powodzeniem zastosowane w wielu dziedzinach medycyny.

Przeczytaj: Młody geniusz polskiego pochodzenia wymyślił test na raka trzustki

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

W ciągu zaledwie kilku lat zespół TangramCare, który przeanalizował dotąd 3,5 mln przypadków medycznych, rozrósł się do 40 pracowników. Do końca roku planowany jest rozwój do poziomu ponad 100 specjalistów i zmianę nazwy na OwnedOutcomes.

Niestety kompetencjami białostockiej firmy zainteresowani są głównie Amerykanie oraz lekarze z Europy Zachodniej. W Polsce nie ma na razie mowy o podjęciu jakiejkolwiek współpracy ze służbą zdrowia. Na szczęście świat zdążył się już poznać na niesamowitych pomysłach utalentowanych Polaków. 

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π