Oceń
Wojna odebrała życie przewlekle chorym osobom, które nagle straciły dostęp do opieki medycznej. WHO poinformowało o liczbie ofiar. To zgony, których można było uniknąć.
Wojna w Ukrainie spowodowała, że pacjenci chorzy przewlekle (np. na AIDS czy nowotwory) z dnia na dzień stracili dostęp do dotychczasowej opieki, która była dla nich niezbędna do życia. Rosjanie bombardują szpitale z cywilami, w tym dziecięce, a brak leków dla wielu osób oznacza najgorsze. Ilu pacjentów ucierpiało dotychczas z powodu rosyjskiej inwazji? Jak podaje WHO, to co najmniej 3 tysiące ofiar.
– Osoby przewlekle chore zamieszkują w około 40 proc. gospodarstw domowych na Ukrainie. Brak dostępu do opieki medycznej doprowadził już do ponad 3 tys. zgonów takich osób; były to zgony przedwczesne, których w innych okolicznościach dałoby się uniknąć – przekazał Kluge, Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, podczas specjalnej sesji Europejskiego Komitetu Regionalnego WHO w Kopenhadze.
Mamy do czynienia z największym kryzysem humanitarnym od 77 lat
Hans Kluge podkreśla, że sytuacja w Ukrainie to największy kryzys humanitarny w Europie od 1945 roku.
Szpitale i inne placówki służby zdrowia są od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (od 24 lutego) celem ataków najeźdźcy. WHO udokumentowała już około 200 takich przypadków.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju, gdzie zniszczono już wszystkie tego rodzaju obiekty. Wcześniej we wtorek pojawiły się doniesienia, że rosyjskie wojska splądrowały szpital w zajętym mieście Kreminna.
– W pierwszych dniach okupacji wrogowie zaczęli demontować sprzęt w miejscowym szpitalu i przewozić go do Ługańska lub Rosji – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Dyrektor WHO podkreśla, że bardzo ważne jest stworzenie systemu opieki zdrowotnej, który pomoże uchodźcom.
Źródło: PAP
Oceń artykuł