Podatność na koronawirusa mamy zapisaną w genach

08.07.2020
Aktualizacja: 08.07.2020 09:56
Podatność na zakażenie koronawirusem mamy zapisaną w genach
fot. Shutterstock

Podatność na koronawirusa SARS-CoV-2 i przebieg COVID-19, przynajmniej częściowo, są zapisane w genach - wynika z pierwszej analizy wykorzystującej wielkoskalowe badanie całego genomu, w których wzięła też udział badaczka z Polski.

Naukowcy wciąż szukają przyczyny, dlaczego część osób przechodzi COVID-19 ciężko, podczas gdy u większości chorych zakażenie ma charakter łagodny lub w ogóle bezobjawowy. Wyraźne różnice widać też m.in. pomiędzy poszczególnymi krajami, a nawet regionami w obrębie jednego kraju. Nieco światła na tę kwestię rzucają najnowsze badania całego genomu.

Geny zlokalizowane w trzecim chromosomie mogą mieć kluczowe znaczenie, w określeniu dlaczego ludzie różnie reagują na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz inaczej przechodzą COVID-19 - donosi PAP, powołując się na badania międzynarodowego konsorcjum "COVID-19 Host Genetics Initiative(HGI)". Taki wniosek wysnuto po analizie genomu 2 tys. zakażonych w Hiszpanii i we Włoszech. Wyniki analizy opublikowano w "New England Journal of Medicine".

Co ciekawe, w międzynarodowym projekcie wzięła też udział badaczka z Polski - dr Karolina Chwiałkowska, biotechnolog z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz firmy IMAGENE.ME.

Badania dają nadzieję na zidentyfikowanie osób bardziej podatnych na ciężki przebieg COVID-19.

To może cię zainteresować:

Źródło: PAP