Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega rzeżączce?

Monika Piorun
23.08.2016 09:45
Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega rzeżączce?
fot. Czy płyn do płukania jamy ustnej pomaga leczyć rzeżączkę?

Używanie płynu do płukania jamy ustnej może działać nie tylko antybakteryjnie, ale i... zapobiegać chorobom wenerycznym! Okazuje się, że przez długie tygodnie, a nawet miesiące w gardle mogą rozwijać się bakterie wywołujące m.in. rzeżączkę.

Gwałtowny wzrost ilości zachorowań na tę uporczywą chorobę zakaźną w ostatnich latach sprawił, że naukowcy zaczęli się obawiać, że wywołujące je Gram-ujemne bakterie (dwoinki rzeżączki) staną się wkrótce odporne na działanie antybiotyków

Brytyjska agencja rządowa ds. zdrowia publicznego ostrzega, że pojawiły się już superbakterie, które nie reagują na działanie azytromycyny - popularnego preparatu działającego bakteriobójczo i często stosowanego w przypadku rzeżączki. Może stać się to sporą przeszkodą w leczeniu pacjentów, których ilość pomiędzy 2012 a 2015 rokiem wzrosła aż o 53%.

Mimo że inny preparat - ceftriakson (podawany domięśniowo) - nadal skutecznie radzi sobie w leczeniu tej choroby przenoszonej drogą płciową, to jednak wydaje się całkiem prawdopodobne, że niedługo bakterie mogą ulec dalszym mutacjom i dotychczas znane środki nie będą dalej użyteczne doprowadzając do tego, że rzeżączka będzie nieuleczalna.

PrzeczytajDlaczego medycyna nie radzi sobie z antybiotykoopornymi bakteriami?

Prezerwatywa i... płyn do płukania jamy ustnej

ustka
fot. flickr.com

Najlepszym sposobem na ochronę przed tą chorobą jest stosowanie prezerwatyw i unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych. Naukowcom udało się jednak odkryć, że zaskakująco dobrze w zapobieganiu rozprzestrzeniania się zagrażających nam w tym przypadku bakterii może sobie radzić zwykły płyn do płukania jamy ustnej! Jak to możliwe?

Profesor Christopher Fairley z australijskiego Uniwersytetu Monash w Melbourne sprawdził, jak sobie radzi ten powszechnie używany produkt o działaniu bakteriobójczym z drobnoustrojami, dla których doskonałym miejscem do egzystowania jest nasze gardło.

Rzeżączka jako choroba zakaźna przenoszona drogą płciową poprzez stosunki analne, pochwowe lub oralne, wywoływana jest przez bakterie, które dobrze rozwijają się w ciepłych i wilgotnych częściach ciała - m.in. pochwie, odbycie, szyjce macicy oraz naszym gardle, gdzie mogą egzystować przez długie tygodnie (a nawet miesiące) nie dając żadnych objawów. 

Przeczytaj: Dlaczego seks oralny jest niebezpieczny?

Po przeanalizowaniu wyników badań 58 pacjentów zainfekowanych dwoinką rzeżączki mężczyzn okazało się, że najlepsze wyniki w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się bakterii zaobserwowano wśród osób, które przez minimum pięć minut płukały gardło antyseptycznym płynem, powszechnie dostępnym w każdym supermarkecie. 

Zagłosuj

Czy podczas mycia zębów stosujesz dodatkowo płyn do płukania jamy ustnej?

Liczba głosów:

Autorzy badania podkreślają, że potrzebne są dalsze, długoterminowe testy na większej liczbie uczestników, by dokładnie określić, jak trwałe jest działanie płynu do płukania jamy ustnej w przypadku zapobiegania takim chorobom jak rzeżączka.

Regularne używanie płynu do płukania jamy ustnej może skutecznie chronić nas przed rozwojem bakterii powodujących takie choroby weneryczne jak rzeżączka

Kto by się spodziewał, że zwykły płyn do płukania ust może mieć tak wiele zastosowań?

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/BBC/π