Zamknij

Koniec z plombami z rtęcią w Polsce! Unia Europejska wprowadza zakaz

Monika Piorun
17.07.2018 12:03
Plomby amalgamatowe, zakaz UE, plomby z rtęcią, unijne przepisy, stomagologia
fot. Shutterstock

Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wprowadziło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać w naszym kraju od lipca 2018 roku.

Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wprowadziło rozporządzenie Parlamentu Europejskiego – ogłosiła Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

W związku z wejściem w życie unijnych przepisów od 1 lipca 2018 r. nie można stosować amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów mlecznych, u dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta.

Zakaz stosowania plomb amalgamatowych dotyczy zarówno lekarzy dentystów realizujących kontrakt z NFZ, jak również stomatologów, którzy nie działają na podstawie umowy z Funduszem. Zmiany w prawie są konsekwencją m.in. podpisania przez państwa Unii Europejskiej międzynarodowej konwencji w sprawie ograniczenia używania rtęci (którą zawierają plomby amalgamatowe).

Mimo wejścia w życie unijnego rozporządzenia uniemożliwiającego używania plomb amalgamatowych nie wprowadzono jeszcze zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. W ocenie Komisji zakaz ten – choć i tak obowiązuje – powinien znaleźć odzwierciedlenie w polskim rozporządzeniu. 

Jaki wpływ na zdrowie ma rtęć w plombach amalgamatowych?

Zrzut ekranu 2018-07-17 o 11.56.28
fot.
fot. Shutterstock

Choć przez wiele lat uważano, że rtęć zawarta w plombach starego typu (w skład których wchodzi też m.in. srebro, miedź i cyna) w bardzo niewielkim stopniu wchłania się do organizmu, to jednak według najnowszych badań pierwiastek ten może być szkodliwy i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Uwalniające się z niego toksyczne opary mogą przenikać do różnych części ciała i kumulować się w tkankach.

Pierwsze doniesienia o szkodliwości rtęci pojawiły się w drugiej połowie XX wieku. Już w latach 70. zakazano jej stosowania w stomatologii w Szwecji oraz w Japonii. W 1991 roku szwedzki rząd podjął decyzję o usunięciu amalgamatów u każdego obywatela tego kraju.

W 2008 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oficjalnie potwierdziła, że rtęć jest toksyczna. W tym samym roku Unia Europejska podjęła decyzję o zakazie eksportu tego składnika. W 2013 roku ONZ przyjęła konwencję o ochronie zdrowia i środowiska przed szkodliwym działaniem tego składnika. Mimo wielu informacji o negatywnym wpływie tego składnika na nasze zdrowie stosowanie plomb zawierających rtęć nie zostało do tej pory oficjalnie zabronione w wielu krajach (m.in. w Polsce).

Nie ma danych, ilu ludzi w naszym kraju może mieć nadal w swojej jamie ustnej plomby starego typu, ale przypuszcza się, że dotyczy to głównie najuboższych Polaków, których nie stać na kosztowną prywatną opiekę dentystyczną. Wypełnienia amalgamatowe są nie tylko tańsze, ale i dużo trwalsze niż ich droższe odpowiedniki, dlatego najuboższym oferowane są w pierwszej kolejności.

Zagłosuj

Czy popierasz ograniczenia dotyczące stosowania plomb amalgamatowych, które wprowadziła Unia Europejska?

Liczba głosów:

Prof. Boy Haley z Uniwersytetu Kentucky udowodnił, że nadmierne ilości rtęci można znaleźć w mózgach osób cierpiących na  chorobę Alzheimera, dlatego uważa się, że zawierający je amalgamat może przyczyniać się do rozwoju tego schorzenia. Pochodzącą z plomb rtęć oskarża się także o sprzyjanie  paradontozie, uszkodzeniom nerek, mózgu i płuc, a także doprowadzanie do zaburzeń widzenia,  uszkodzenia słuchu, zaburzenia pracy przysadki mózgowej oraz m.in. o alergie, choroby autoimmunologiczne, a nawet  autyzm czy wady wrodzone u dzieci matek, które miały w swojej jamie ustnej plomby zawierające rtęć (związki rtęci są w stanie przeniknąć przez łożysko do krwi płodu, uszkadzając jego system nerwowy i mózg).

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej/PAP/FDA

_______

zdrowie.radiozet.pl/π