Zamknij

Plan Odbudowy Zdrowia Polaków ruszy na wiosnę. Będzie specjalny bon

27.01.2021 09:56
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

- Chcielibyśmy, żeby na wiosnę ruszył plan odbudowy zdrowia Polaków, który zakłada bon na podstawową diagnostykę. Planowane jest także zmniejszenie kolejek przez zwiększenie dostępu do specjalistów - zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Plan Odbudowy Zdrowia Polaków to hasło, które od czasu do czasu pojawiało się w wypowiedziach Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Temat rozwinął rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TV Republika.

Plan Odbudowy Zdrowia Polaków: bon

Plan Odbudowy Zdrowia Polaków ma ruszyć wiosną 2021 roku. "Ma on polegać na szeregu badań ukierunkowanych na pacjentów 40 plus, żeby każdy z nas po covidzie mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia - wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo. Będzie to coś na zasadzie bonu, który każdy będzie mógł wykorzystać w diagnostyce. Zależy nam na tym, żeby na postawie tej pierwszej diagnozy można było podjąć dalsze leczenie" - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ poinformował również, że planowane jest też zlikwidowanie kolejek do lekarzy, ale na razie trzeba jeszcze poczekać na ustabilizowanie się stanu związanego z epidemią.

Przypominamy: tuż przed wybuchem pandemii, we wrześniu 2019, lekarze ogłosili Narodowy Kryzys Zdrowia. "Najmniej lekarzy na tysiąc obywateli w Unii Europejskiej, dostęp do leczenia raka na jednym z najniższych poziomów w Europie, dwa lata w kolejce do specjalisty. Średni czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi 24 miesiące, w kolejce do kardiologa dziecięcego czekamy 12 miesięcy" - punktowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie w manifeście pt. " Polska to chory kraj".

Wśród najważniejszych postulatów eksperci wskazali:

  1. Osiągnięcie minimalnych publicznych nakładów na system ochrony zdrowia nie mniejszych niż 6,8 proc. produktu krajowego brutto.
  2. Podjęcie natychmiastowych działań prowadzących do osiągnięcia średnich wskaźników długości i jakości życia oraz wyleczalności z powodu chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych.
  3. Wyższy standard profilaktyki dziecięcej i zabezpieczenie miejsc opieki długoterminowej i geriatrii.

Źródło: PAP, OIL Warszawa