Plaga os w całej Polsce! Przez upały owady atakują częściej niż zwykle

Monika Piorun
22.08.2018 15:13
osy, inwazja os, plaga os z powodu upałów w Polsce, pierwsza pomoc po użądleniach
fot. Shutterstock

Strażacy i służby ratunkowe mają tego lata pełne ręce roboty – od Bałtyku po Tatry ludzie skarżą się na dokuczliwe ataki os, wzywają specjalistów do usuwania gniazd tych owadów lub proszą o pomoc medyczną po użądleniu. Liczba interwencji podejmowanych w ostatnich tygodniach z tego powodu jest dużo wyższa niż zwykle o tej porze roku.

Inwazja os z powodu wysokich temperatur? Tysiące wezwań do poszkodowanych

Sanepid, pogotowie, straż pożarna – wszystkie służby ostrzegają Polaków, by uważali na osy. Tegoroczne lato i długo utrzymująca się wysoka temperatura mogą przyczynić się do tego, że owady te zaczęły atakować częściej niż w poprzednich latach. Służby wzywane są zarówno do usuwania ich gniazd, jak i do pomocy poszkodowanym z powodu użądleń. Strażacy podjęli już tysiące interwencji związanych z plagą tych owadów. 

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że za najbardziej niebezpieczne uznaje się użądlenia w okolicach ust, gardła lub języka. Powstające w tych miejscach obrzęki mogą doprowadzić do niedrożności dróg oddechowych, a nawet zgonu. Również dla osób uczulonych na jad tych owadów taka sytuacja może być śmiertelnie groźna i doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Specjaliści apelują o roztropność, ponieważ osy mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi, a zabicie jednego owada może spowodować atak wszystkich os z gniazda. W momencie, w którym osa traci życie, z jej woreczka jadowego uwalniana jest substancja chemiczna, której woń prowokuje cały rój do ofensywy i napadu agresji.

Osy, szerszenie i trzmiele mogą żądlić wielokrotnie – pszczoły tylko raz

W oficjalnym komunikacie dotyczącym ostrzeżenia przed dokuczliwymi owadami sanepid wyjaśnia, że w przypadku ataku ze strony os, szerszeni lub trzmieli należy liczyć się z możliwością kolejnego użądlenia.

Z kolei pszczoły żądlą tylko raz – ich żądło zakończone jest maleńkimi haczykami, które wszczepiają się w ludzką skórę. Owady te nie są w stanie ich odczepić. Umierają zaraz po wyrwaniu ich ze swoich wnętrzności. Wraz z żądłem pozostawiają gruczoły jadowe, co ostatecznie prowadzi do ich samounicestwienia. 

Osy mają natomiast gładkie żądło, dlatego jeden owad może użądlić nas nawet kilka razy.

Co robić, jeśli użądli nas osa? [PIERWSZA POMOC]

Zrzut ekranu 2018-08-22 o 14.11.08 1

PrzeczytajUżądlenie osy lub pszczoły może być śmiertelnie niebezpieczne. Jak postąpić po użądleniu?

Zasady pierwszej pomocy po użądleniu owadów

  • Ułóż pacjenta w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp świeżego powietrza.
  • Natychmiast zadzwoń po pomoc – Pogotowie Ratunkowe (tel. 112 lub 999).
  • Sprawdź, czy nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), w przypadku alergii sprawdź, czy ma przy sobie ampułko-strzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podaj w mięsień uda.
  • Nieprzytomnemu nie podawaj nic do picia.
  • W przypadku wymiotów – ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej.
  • W przypadku ustania czynności życiowych (braku tętna i oddechu) natychmiast rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie – kontynuuj do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
  • Każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna, powinna posiadać przy sobie adrenalinę (w ampułko-strzykawce lub automatycznym wstrzykiwaczu). Bliscy takiej osoby powinni być przeszkoleni z zasad i sposobu podawania adrenaliny.
  • Po użądleniu osy wstrzyknięty jad powoduje ból, zaczerwienienie i obrzęk. Dolegliwości te mogą utrzymywać się od kilku godzin do około doby – sporo zależy od tego, ile razy zostaniemy użądleni oraz jak poradzi sobie z tym nasz system immunologiczny.

Jasne kolory ograniczają ryzyko użądlenia przez osy

Ryzyko zaatakowania nas przez osy można zminimalizować m.in. unikając ubrań w ciemnych kolorach. Lepiej wybierać odzież w jasnych barwach. Owady te przywabiają też jaskrawe elementy garderoby. Latem warto ograniczyć używanie perfum o silnym zapachu, intensywnych płynów po goleniu i innych wonnych preparatów. Osy i szerszenie mogą lgnąć także do zapachu mięsa. Jeśli spożywamy posiłki na zewnątrz lub pijemy słodkie napoje, lub jemy owoce, zachowajmy czujność i dokładnie sprawdzajmy, czy w ich pobliżu nie ma owadów, które mogą nam zagrozić.

Zagłosuj

Ile razy w życiu zdarzyło Ci się być użądlonym przez osę?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna

______

zdrowie.radiozet.pl/π