Zamknij

Czeskie piwo dla pacjentek po chemioterapii trafi do aptek

Monika Piorun
31.08.2018 16:35
Piwo po chemioterapii, Mamma Beer, Mamma Help, czeskie piwo, rak, nowotwór, rak piersi
fot. Mamma Help

Mamma Help – organizacja non-profit z Pragi, która od lat pomaga kobietom z rakiem piersi – stworzyła pierwsze na świecie piwo przeznaczone dla osób po chemioterapii, których zmysł smaku jest zaburzony. Zamiast alkoholu w jego składzie można znaleźć mnóstwo witamin i minerałów.

Po chemioterapii nic nie jest już takie samo. Kiedy odzyskujemy apetyt, zwykła zupa pomidorowa może smakować zupełnie inaczej niż przed leczeniem. Czesi wpadli na pomysł, który okazał się bezcenny dla wszystkich zdających sobie sprawę z tego, jak uciążliwy może być powrót do normalnego życia po walce z nowotworami.

Szefowa organizacji wspierającej kobiety z rakiem piersi – Jana Drexlerowa z Mamma Help – sama doświadczyła na własnej skórze, z czym wiąże się "chemia". Miała świadomość, jak bardzo zmienia się wtedy zmysł smaku, a wszystkie, nawet najbardziej banalne potrawy smakują inaczej. To właśnie ona wpadła na to, by nieco osłodzić życie innych pacjentek, które musiały zmierzyć się z tym samym, co ona. 

Mamma Beer – jedyne piwo na świecie, które zaleca się po chemioterapii

Mamma Beer to pierwsze na świecie piwo skierowane do osób po chemioterapii, zwłaszcza pacjentek walczących z rakiem piersi. W jego składzie nie ma alkoholu i jest nieco słodsze niż jego "zwykły" odpowiednik (charakterystyczna goryczka nie smakuje pacjentom onkologicznym, dlatego zastąpiono ją dodatkiem soku jabłkowego). Na dodatek pozwala lepiej radzić sobie ze skutkami ubocznymi, na które jesteśmy narażeni po zmaganiach ze zwalczaniem nowotworów.

Zamiast "procentów" nowe, czeskie piwo ma jednak sporo składników odżywczych, witamin z grupy B, potasu i minerałów – w takiej ilości, która jest najbardziej odpowiednia po chemioterapii. Nad specyficznym składem i smakiem Jana Drexlerowa przez pół roku pracowała wspólnie z Terezą Sverakovą, która również przeszła chemioterapię podczas walki z rakiem sutka. Spośród 9 browarów, z którymi nawiązano dalszą współpracę, ostatecznie tylko Žatec przystał na wszystkie rekomendacje obu pań. 

Piwo dla pacjentów onkologicznych – wyjątkowy "wynalazek" z Czech

Czeskie Mamma Beer ma na tyle uniwersalny smak, że może przypaść do gustu nie tylko pacjentom onkologicznym. Piwowarzy zachwalają jego skład i podkreślają, że warto je pić ze względu na sporą zawartość substancji odżywczych, które sprzyjają szybkiemu powrotowi do zdrowia.

Pierwsze butelki wyjątkowego trunku trafiły już na czeskie oddziały onkologiczne. Innowacyjne piwo ma trafić także do... aptek! Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to w przyszłości może być sprzedawane także na większą skalę, m.in. w supermarketach.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że piwo przeznaczone dla pacjentów po chemioterapii to dobry pomysł?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: mammahelp.cz/Oddity Central/nutraingredients.com
________

zdrowie.radiozet.pl/π