Pinkas: maseczki trzeba będzie nosić przynajmniej do połowy 2021 roku

30.07.2020 09:52
Jak długo trzeba będzie nosić maseczki?
fot. Shutterstock

Noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład w sklepach, będzie obowiązywało przynajmniej do połowy przyszłego roku. Tak twierdzi Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas. Zdaniem szefa GIS obostrzenia będą obowiązywały do czasu, gdy zostanie wprowadzona szczepionka.

Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas, stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że szczepionka na koronawirusa może być dostępna znacznie później, niż przewidywano, nawet w połowie 2021 roku, a do tego czasu konieczne będzie zasłanianie ust i nosa.

Szczepionka na koronawirusa później, niż się wszystkim wydaje 

- Mam przekonanie, że szczepionka na koronawirusa będzie później, niż się wszystkim wydaje, w połowie 2021 r. - ocenił w czwartek w TVN24 Jarosław Pinkas. Dodał, że do tego czasu pewnie trzeba będzie nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

Pinkas, dopytywany, czy do czasu wynalezienia szczepionki na koronawirusa będą obowiązywały obostrzenia (w tym obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych), powiedział, że "pewnie tak". Dodał jednak, że należy "analizować sytuację epidemiologiczną związaną z danym terenem".

Szef GIS, pytany o to, czy dzieci wrócą do szkół od września, zaznaczył, że tego typu decyzje powinny być podjęte po 15 sierpnia.

- Koronawirus nie daje szansy, żebyśmy przewidywali z dużym naddatkiem czasu - stwierdził Pinkas.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w środę na COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób, potwierdzono też 512 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 44 tys.416, a zgonów to 1694 osób.

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce (RAPORT): liczba zachorowań, zalecenia

Źródło: PAP