Zamknij

Ping-pong na Parkinsona: poprawia sprawność (nowe badanie)

02.03.2020 15:11

Chorobę Parkinsona charakteryzuje drżenie rąk, dlatego też choroba ta nazywana jest drżączką. Naukowcy chcąc opracować dobrą metodę terapii dla chorych na Parkinsona, wpadli na ciekawy, nieoczywisty pomysł. Okazuje się, że dobrym ćwiczeniem pozwalającym na ograniczenie drżenia rąk jest tenis stołowy, czyli popularny ping-pong. Jak to możliwe? Sprawdź wynik badania.

Ping-pong na Parkinsona
fot. Shutterstock

Ping-pong, czyli tenis stołowy, może być dobrą formą terapii dla chorych na Parkinsona. Duże badanie z udziałem chorych dało obiecujące wyniki. Osoby z Parkinsonem, które uczestniczyły w programie ćwiczeń ''ping-pongowych'' raz w tygodniu przez sześć miesięcy, zgłaszały złagodzenie objawów choroby. 

Choroba Parkinsona to proces zwyrodnieniowy układu nerwowego ujawniający się przeważnie po 55. roku życia. Najczęściej kojarzona jest z drżeniem rąk, choć to tylko jeden z jej objawów. W chorobie Parkinsona, zwanej drżączką poraźną, dochodzi do obumierania komórek mózgowych, produkujących jeden z neuroprzekaźników, dopaminę. Dopamina pełni funkcję neuroprzekaźnika między komórkami mózgowymi a układem mięśniowym i odpowiada za jego koordynację. Stopniowe zmniejszanie się jej ilości w mózgu prowadzi do rozwoju choroby Parkinsona.

- Ping-pong, zwany także tenisem stołowym, jest formą ćwiczeń aerobowych, które są stosowane w celu poprawy koordynacji ręka-oko, wyostrzenia odruchów i stymulacji mózgu - powiedział autor badania Ken-ichi Inoue z Fukuoka University w Japonii.

- Chcieliśmy sprawdzić, czy osoby z chorobą Parkinsona zauważą podobne korzyści, które z kolei mogą zmniejszyć niektóre z ich objawów - dodał naukowiec.

Ping-pong na Parkinsona

W badaniu wzięło udział 12 osób w wieku ok. 70 lat z łagodną do umiarkowanej chorobą Parkinsona. U uczestników badania zdiagnozowano chorobę Parkinsona przynajmniej siedem lat wcześniej.

Chorzy zostali na początku zbadani, by zobaczyć, jakie objawy u nich występują i jak bardzo są nasilone.

Uczestnicy badania grali w ping-ponga raz w tygodniu przez sześć miesięcy. Podczas każdej cotygodniowej pięciogodzinnej sesji wykonywali ćwiczenia rozciągające, a następnie grali w tenisa stołowego pod okiem doświadczonego tenisisty stołowego. Program został opracowany specjalnie dla pacjentów z chorobą Parkinsona przez doświadczonych tenisistów stołowych z Uniwersytetu Fukuoka.

Nasilenie objawów choroby Parkinsona oceniono kolejno po trzech i po sześciu miesiącach od rozpoczęcia badania.

Badanie wykazało, że zarówno w ciągu trzech miesięcy, jak i trzech kolejnych (w sumie sześciu miesięcy), uczestnicy badania doświadczyli znacznej poprawy mowy, umiejętności pisania ręcznego, ubierania się, wstawania z łóżka i chodzenia.

Przed rozpoczęciem badania, uczestnicy deklarowali, że potrzebują dwóch lub więcej prób wstania z łóżka, po zakończeniu badania ich umiejętności samodzielnego wstawania znacznie się poprawiły.

- Chociaż to badanie jest niewielkie, wyniki są zachęcające, ponieważ pokazują, że ping-pong, stosunkowo niedroga forma terapii, może poprawić niektóre objawy choroby Parkinsona - powiedział Inoue. Naukowcy planują znacznie większe badanie, by potwierdzić swoje ustalenia.

Źródło: technologynetworks.com