Wózek inwalidzki z drukarki 3D? To możliwe!

Monika Piorun
14.06.2016 13:11
Wózek inwalidzki z drukarki 3D? To możliwe!
fot. Pierwszy na świecie biometryczny wózek inwalidzki z drukarki 3D

Nowoczesne technologie w coraz większym stopniu przystosowują się do potrzeb osób niepełnosprawnych. Specjalnie z myślą o nich, stworzono specjalny sprzęt dobrany do idealnie spersonalizowanych wymiarów, który ułatwia poruszanie się wszystkim mającym z tym trudności.

Nie każdy wózek inwalidzki musi się od razu kojarzyć z ułomnością. Firma Leyer Design stworzyła produkt o przewrotnej nazwie GO, który choć przeznaczony jest dla niepełnosprawnych, to jednak dzięki specjalnej technice druku 3D może być tak idealnie dobrany do potrzeb klientów, że pacjenci będą w stanie dzięki niemu poczuć się tak, jakby nie mieli żadnych problemów z poruszaniem się.

Dzięki skumulowaniu wysiłków zarówno personelu medycznego, jak i najlepszych inżynierów pod kierunkiem Benjamina Huberta - założyciela Leyer Design - zespołowi ekspertów udało się stworzyć unikalny sprzęt, niesamowicie ułatwiający życie osób niepełnosprawnych ruchowo.

Jak na zaawansowany technologicznie sprzęt przystało, wózek GO można sterować za pomocą zwykłego smartfona.

Zainstalowanie w telefonie specjalnych aplikacji umożliwia wybranie ulubionej szaty kolorystycznej i przesłanie wszystkich dodatkowych wytycznych bezpośrednio do producenta.

Do każdego modeli można też dopasować specjalne rękawiczki wyposażone w sensory przesyłające informacje do naszej komórki, a także zwyczajnie chroniące dłonie przed otarciami podczas kontaktu z kołami.

Twórcy założyli sobie, że ich wynalazek ma służyć nie tylko umożliwieniu użytkownikom poruszania się zarówno w otwartej, jak i w zamkniętej przestrzeni, ale także w znacznym stopniu przyczynić się do wyraźnej poprawy ich komfortu życia.

Idealnie wyprofilowany fotel wraz z antypoślizgową podpórką na stopy z tytanu skonstruowano w taki sposób, by korzystający z niego pacjenci nigdy nie męczyli się podczas siedzenia. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej techniki druku 3D.

Budowa wózka inwalidzkiego GO wykonanego za pomocą druku 3D

Wykorzystanie półprzezroczystej, termoplastycznej żywicy poliuretanowej pozwoliło na stworzenie ramy i wygodnego siedziska z tytanowymi rączkami.

Nowoczesne materiały sprawiają, że wózek jest w stanie dopasować się właściwie do każdego rodzaju i stopnia niepełnosprawności zdiagnozowanego u zamawiających go pacjentów.

Choć nie jest jeszcze znana oficjalna cena wózka Go, jego twórcy zapewniają, że wykorzystanie technologii 3D znacznie obniża całkowite koszty jego produkcji, przez co można się spodziewać, że w najbliższych latach wózki biometryczne zaczną powoli wypierać sprzęty dostępne do tej pory dla niepełnosprawnych.

Warto dodać, że przeciętny czas oczekiwania na nowe pojazdy dla niepełnosprawnych wynosi około 2 tygodni od momentu zamówienia. Na stare typy wózków trzeba natomiast czekać aż 3-4 razy dłużej, nawet do 6-8 tygodni.

fot.layerdesign.com

Do tej pory w medycynie na dosyć szeroką skalę z druku 3D korzystali głównie protetycy stosujący tę technikę do tworzenia idealnie dopasowanych do pacjentów protez zębowych. Wózki biometryczne dla niepełnosprawnych są jednak zupełną nowością.

Wózek inwalidzki z druku 3D

Czy idealnie dopasowane do potrzeb pacjentów biometryczne wózki inwalidzkie już wkrótce zastąpią mniej poręczne, starsze modele?

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π