Zamknij

Pierwszy kraj wprowadza kwarantannę z powodu małpiej ospy

23.05.2022 12:09

Belgia jako pierwszy kraj na świecie wprowadza obowiązkową kwarantannę z powodu małpiej ospy. Na razie kwarantanna dotyczy wyłącznie osób zakażonych wirusem. Sprawdź, jak dochodzi do zakażenia i jakie są objawy małpiej ospy.

Laboratorium
fot. Shutterstock

Wirus małpiej ospy krąży w Europie w ostatnich tygodniach. Zakażenia potwierdzono już w ośmiu europejskich krajach, a także w Kanadzie, USA i Australii. Codziennie wykrywane są nowe przypadki zakażeń małpią grypą, a eksperci alarmują, że będzie ich więcej.

Belgia, w odpowiedzi na zwiększającą się liczbę zakażeń wirusem, wprowadziła obowiązkową kwarantannę dla osób zarażonych małpią ospą — muszą oni przebywać w izolacji przez 21 dni. Jak dotąd w tym kraju wykryto cztery przypadki małpiej ospy.

Coraz więcej zakażeń wirusem małpiej ospy

Małpia ospa nosi swoją nazwę od wirusa, którego naukowcy po raz pierwszy wykryli u małp laboratoryjnych w 1958 roku. Uważa się, że wirus przenosi się z dzikich zwierząt, takich jak gryzonie, na ludzi lub od zakażonych ludzi. Średnio rocznie w Afryce występuje kilka tysięcy zachorowań, zazwyczaj w zachodniej i środkowej części kontynentu. Przypadki poza Afryką ograniczały się do tej pory do zaledwie kilku związanych z podróżami do Afryki lub importem zakażonych zwierząt. Jednak w ostatnich dwóch tygodniach liczba przypadków małpiej ospy wykrytej poza Afryką przekroczyła już liczbę zakażeń wykrytych poza kontynentem od 1970 roku, kiedy to wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany jako wywołujący chorobę u ludzi. Szybkie rozprzestrzenianie się powoduje, że naukowcy są w stanie najwyższej gotowości.

Wciąż wykrywane są nowe przypadki u osób, które nie miały żadnych kontaktów z ludźmi przybywającymi z Afryki, co oznacza, że w tym momencie zachodzi transmisja społeczna i zachorować może każdy.

Wirus małpiej ospy może przenosić się z człowieka na człowieka poprzez bliski kontakt fizyczny, kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby (w tym stosunek seksualny), zmianami na skórze lub na wewnętrznych powierzchniach błon śluzowych, np. w jamie ustnej lub gardle, kropelkami z dróg oddechowych, zanieczyszczonymi przedmiotami. 

Początkowe objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i ogólne wyczerpanie. Następnie może rozwinąć się wysypka: często zaczyna się od twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na narządy płciowe. Wysypka zmienia się i przechodzi przez różne etapy. Może wyglądać jak ospa wietrzna lub kiła, zanim ostatecznie utworzy się strup, który później odpada. 

Źródło: mirror.co.uk