Pierwsze na świecie papierosy z marihuaną - sposób na walkę z depresją?

Monika Piorun
19.07.2017 16:55
Pierwsze na świecie papierosy z marihuaną - sposób na walkę z depresją?
fot. heimatzigaretten.ch

Szwajcarska firma Heimat we współpracy z siecią supermarketów Coop wyprodukowała wyjątkowe papierosy, które oprócz tytoniu mają w składzie konopie. Całkowicie legalny produkt ma mieć właściwości przeciwbólowe, łagodzić stany zapalne i przeciwdziałać depresji.

Za wyjątkowe działanie nowych papierosów odpowiada obecna w ich składnie domieszka konopi indyjskich, zawierających mniej niż 1 proc. THC (tetrahydrocannabinolu) oraz wysoki poziom CBD - alkaloidu coraz częściej wykorzystywanego w medycynie z powodu silnych właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Dzięki takiej kombinacji mieszankę tę można było dołączyć do kilku odmian odmian tytoniu (Virginia i Burley). Choć na terenie Unii Europejskiej nie można sprzedawać towarów, w których zawartość THC przekracza 0,2 proc., to jednak w Szwajcarii normy te są nieco wyższe i pozwalają na to, by na rynku były obecne produkty zawierające poniżej 1 proc. tej psychoaktywnej substancji.

Producenci "papierosów z marihuaną" zapewniają jednak, że ich produkt nie ma właściwości psychoaktywnych. Stężenie THC jest na tyle małe, że nie może wywoływać też żadnych reakcji euforycznych ani nadmiernego pobudzenia.

Papierosy na poprawę nastroju?

Nietypowy, słodko-korzenny aromat nowych papierosów stworzonych przez Szwajcarów ma sprawiać przyjemność palaczom. Dzięki wysokiej, niemal 20-procentowej, zawartości kannabidiolu (CBD), ich palenie może przynosić pozytywne skutki we wspomaganiu leczenia osób cierpiących m.in. na: depresję, zaburzenia nastroju, stany napięcia lękowego a także szereg innych dolegliwości tj.:

  • choroby neurodegeneracyjne (stwardnienie rozsiane, parkinson, alzheimer),
  • padaczkę lekooporną,
  • miażdżycę i choroby serca,
  • cukrzycę, 
  • przewlekłe stany zapalne a także
  • nowotwory - także wśród pacjentów przechodzących chemioterapię.

Stosunkowo nowa na szwajcarskim rynku firma Heimat chce zyskać nowych odbiorców tworząc pierwsze na świecie papierosy z marihuaną. Na razie ich pomysł - przynajmniej w Europie - nie ma konkurencji. Za taką przyjemność trzeba jednak słono zapłacić. Cena jednego opakowania na wynosić około 19,90 CHF, czyli prawie dwukrotnie więcej niż zwykłych papierosów w Szwajcarii. W Polsce trzeba będzie za nie zapłacić ponad 75 zł - to prawie tyle, co kilka paczek normalnego tytoniu.

Papierosy z domieszką konopi indyjskich mają być dostępne na terenie Szwajcarii w sieci supermarketów Coop oraz w sklepach internetowych producenta.

Lek, narkotyk czy zwykły papieros?

Zrzut ekranu 2017-07-19 o 16.52.47
fot. heimatzigaretten.ch

Czy papierosy zawierające domieszkę konopi indyjskich można uznać jeszcze za produkt tytoniowy? Niestety definicja zależy od wykładni prawa obowiązującego w różnych państwach. W UE produkty zawierające więcej niż 0,2 THC są zabronione. Szwajcarskie przepisy pozwalają jednak na wyprodukowanie papierosów zawierających poniżej 1 proc. tej substancji - dzięki czemu mogły powstać "Heimaty".

Lepiej jednak nie palić nowego "wynalazku" Szwajcarów w Polsce - a zwłaszcza podczas jazdy samochodem. Komenda Główna Policji ogłosiła właśnie zakup ponad 10 tys. (dwa razy więcej niż w poprzednich latach) nowoczesnych testów (jednorazowych i wielokrotnego użytku) wykrywających obecność substancji psychoaktywnych. W ślinie kierowców będzie teraz można zidentyfikować nawet najmniejsze ilości THC do 14 dni od dostania się ich do naszego organizmu.

Zobacz także

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że na polskim rynku powinny być dostępne papierosy z domieszką konopi indyjskich?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: heimatzigaretten.ch
________

zdrowie.radiozet.pl/π