Chińczycy pierwsi na świecie zrobili operację DNA ludzkiego embrionu

Monika Piorun
29.09.2017 17:09
Chińczycy pierwsi na świecie zrobili operację DNA ludzkiego embrionu
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Naukowcom z Uniwersytetu Sun Yat-sen za pomocą techniki zwanej edycją zasad udało się skorygować błędy w kodzie genetycznym ludzkiego embrionu, dzięki czemu już na etapie zarodkowym wyeliminowali zmiany prowadzące do niektórych dziedzicznych chorób.

Wystarczy jeszcze przed naszymi narodzinami "naprawić" kod genetyczny, by pozbyć się zagrożenia w postaci poważnych chorób dziedzicznych. Udowodnili to Chińczycy, którzy za pomocą tzw. mutacji punktowej pozbyli się z ludzkiego DNA elementów odpowiedzialnych za rozwój beta-talasemii.

Tego typu wada wrodzona może prowadzić do śmierci zarodka jeszcze na etapie płodowym - wyeliminowanie zmiany prowadzącej do choroby, znacznie zwiększa szansę na przeżycie zarodka.

Budulcem naszego DNA są połączone ze sobą zasady - adenina, cytozyna, guanina i tymina. Beta-talasemia spowodowana jest zmianą jednej z tych zasad w kodzie genetycznym. Chińczykom udało się ją zidentyfikować i "naprawić".

Jak wyjaśnia Junjiju Huang - jeden z badaczy biorących udział w eksperymencie:

Jako pierwszym na świecie udało się nam wykazać, że za pomocą systemu edycji zasad można wyleczyć chorobę genetyczną w ludzkich embrionach.

Zobacz także

Chińczycy potrafią już usuwać choroby genetyczne z ludzkich embrionów

Przełomowe odkrycie Chińczyków jest równie wyjątkowe jak ogłoszona w sierpniu informacja o tym, że za pomocą metody CRISP, czyli tzw. "genetycznych nożyczek" udało się "wyciąć" z DNA fragmenty odpowiedzialne za rozwój wad serca u ludzi.

Choć ta technika jest zupełnie inna, to jednak rezultat jej zastosowania wykazuje pewne podobieństwo do systemu edycji zasad - pozwala pozbyć się poważnych dolegliwości prowadzących do wielu chorób.

Zdaniem prof. David Liu z Uniwersytetu Harvarda - edycja zasad, czyli tzw. "chemiczna operacja chirurgiczna" może okazać się jeszcze skuteczniejsza w leczeniu wielu chorób genetycznych niż metoda "genetycznych nożyczek" (CRISPR/Cas9) - daje bowiem szanse na zdecydowanie mniej efektów ubocznych.

Chińska medycyna wzorem Medycyny Wschodu zdaje się wyznaczać nowe kierunki leczenia ludzkości, dręczonej od zarania dziejów przez choroby, których wkrótce będziemy się pozbywać jeszcze na etapie zarodowym.

Zobacz także

źródło: BBC/Protein and Cell

______

zdrowie.radiozet.pl/π