Zamknij

Piąta fala epidemii jest już w Polsce. Nowe obostrzenia. Co się zmieni?

19.01.2022 09:57
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

- Nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale ta fala będzie się bardzo dynamicznie rozwijała — powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Padł REKORD zakażeń koronawirusem. W ciągu jednej doby wykryto 30 586 zakażeń SARS-CoV-2.

- Dzisiejszy wynik to 30 586 nowych zakażeń. To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali, mówię o ostatniej fali jesiennej. Tam maksymalne wyniki dotyczące infekcji były poniżej 30 tys. – ogłosił podczas konferencji prasowej minister zdrowia.

Szef MZ powiedział, że sytuacja w Polsce jest dramatyczna, z tygodnia na tydzień podwaja się liczba infekcji. 

- W przyszłym tygodniu możliwe poziomy zakażeń powyżej 50 tysięcy — przewiduje minister zdrowia.

Minister zdrowia poinformował, że "Omikron stał się faktem" i stanowi w strukturze naszego genomu ponad 20 procent. W Polsce potwierdzono dotąd 966 przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

W piątek 21 stycznia MZ przedstawi pakiet projektów, które zakładają m.in. możliwość testów w każdej aptece i bezpośrednie badania zamiast teleporady w niektórych grupach wiekowych.

Nowe obostrzenia. Co się zmieni?

- Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej — ogłosił minister Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaapelował do pracodawców, by "w miarę możliwości praca zdalna stała się standardem".

Niedzielski apelował również, by wrócić do ścisłego przestrzegania reżimu DDM (Dezynfekcja, Dystans, Maseczki).

Pozostałe ustalenia związane z limitami w sklepach, kinach, siłowniach pozostają bez zmian. 

Co z nauką zdalną?

- Wchodzimy w okres ferii. Dzieci nie będą uczestniczyły w nauczaniu stacjonarnym, a co się będzie działo po feriach, to zdecydujemy w miarę analizy bieżącej sytuacji epidemicznej — poinformował szef resortu zdrowia.