Zamknij

Pfizer/BioNTech: trzecia dawka naszej szczepionki jest bardzo skuteczna

21.10.2021 16:48

Dawka przypominająca szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 wykazała w trzeciej fazie badania wysoką skuteczność przeciw wirusowi, w tym wariantowi Delta – poinformowała w komunikacie koncern Pfizer/BioNTech. Korzyści z podania trzeciej dawki są bardzo wymierne.

Trzecia dawka Pfizera bardzo skuteczna
fot. Shutterstock

Badanie, na które powołuje się producent szczepionki Comirnaty (Pfizer), wykazało, że efektywność dawki przypominającej wyniosła 95,6 proc. Przeprowadzono je na próbie 10 tys. uczestników powyżej 16. roku życia, a mediana ich wieku wyniosła 53 lata (55,5 proc. stanowiły osoby w wieku pomiędzy 16 a 55 lat, natomiast osób powyżej 65. roku życia było 23,3 proc.).

Efektywność szczepionki po dwóch dawkach spada, ale trzecia ją podnosi

Pfizer oświadczył, że efektywność ich dwudawkowej szczepionki przeciw koronawirusowi z czasem spada. Firma powoływała się na badanie, w którym cztery miesiące po podaniu drugiej dawki skuteczność obniżała się z 96 proc. do 84 proc.

Uczestnicy badania przyjmowali dawkę przypominającą mniej więcej 11 miesięcy po otrzymaniu drugiej. W badanej grupie zarejestrowano jedynie pięć przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w porównaniu do 109 przypadków w grupie kontrolnej przyjmującej placebo.

– Te wyniki dostarczają kolejnych dowodów co do korzyści płynących ze szczepienia trzecią dawką. To ważne, jeżeli chcemy, by ludzie byli odporni na tę chorobę (COVID-19) – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla.

Trzecie dawki Pfizera są już stosowane na świecie

Firmy Pfizer i BioNTech zapowiedziały, że ogłoszą szczegółowe wyniki badania, by mogły zostać one poddane ewaluacji. Wyniki zostaną przekazane Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz innym regulatorom tak szybko, jak to tylko możliwe.

FDA i EMA już dopuściły trzecią dawkę preparatów przeciw COVID-19 koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna dla pacjentów o osłabionej odporności – jak przypomina Agencja Reutera.

W Polsce kancelaria premiera poinformowała, że trwają prace nad umożliwieniem szczepienia dawką przypominającą wszystkim pełnoletnim osobom w Polsce. Premier Morawiecki informował natomiast w mediach społecznościowych, że stanie się to w ciągu najbliższych tygodni.

loader

Źródło: PAP