Perseidy - łzy świętego Wawrzyńca

Monika Piorun
12.08.2016 15:27
Perseidy - łzy świętego Wawrzyńca
fot. Perseidy - łzy śwętego Wawrzyńca

Na początku naszej ery sierpniowe deszcze meteorów wiązano z postacią św. Wawrzyńca straconego przez wrogów chrześcijan. To niebo miało płakać po jego stracie, a docierające do nas łzy pojawiały się pod postacią niezwykłych kamieni z kosmosu. Poznaj magiczną historię spadających gwiazd!

Indianie twierdzili, że spadające gwiazdy są żmijami opuszczającymi nieboskłon, na Bliskim Wschodzie uważano je za strzały puszczane z łuku przez anioły walczące z demonami. W starożytnych grobowcach do dziś odnajduje się meteory, które według naszych przodków miały być biletem wstępu do raju. 

Choć dzisiejsze Noce Perseidów są już niemal komercyjnym świętem, w którym biorą udział nie tylko zagorzali pasjonaci astronomii, ale i zwykli śmiertelnicy, to nietrudno sobie wyobrazić, że w dawnych czasach romantyczne deszcze meteorów wzbudzały lęk.

Najczęściej porównywano je do plagi szarańczy, która jest zsyłana na Ziemię, by ukarać jej grzesznych mieszkańców.

W średniowiecznej Japonii ogłaszano w ich trakcie amnestię

Przedstawiciele plemion żyjących dziko w Afryce na widok spadającej gwiazdy wymownie spluwali, co miało ich ochronić przed złą passą, zaś Słowianie wiązali je albo z obfitymi plonami i dużymi zyskami finansowymi, albo zupełnie przeciwnie - widzieli w nich zwiastun nadciągającej śmierci kogoś z najbliższego otoczenia.

Do naszych czasów przetrwał jednak zwyczaj nakazujący pomyśleć życzenie, które może się spełnić dzięki ujrzeniu spadającej gwiazdki z nieba.

Przeczytaj: PERSEIDY 2017 - kiedy i o której oglądać maksimum?

Kiedy niebo płacze 

W naszym kręgu kulturowym sierpniowe deszcze meteorów często występują natomiast pod tajemniczą nazwą łez świętego Wawrzyńca.

Pochodzący z hiszpańskiej Aragonii mężczyzna, znany z niezwykłej uczciwości, sprawował opiekę nad najuboższymi mieszkańcami Rzymu na polecenie papieża Sykstusa II, straconego podczas prześladowań chrześcijan.

Zanim Wawrzyniec został poddany torturom na specjalnie rozgrzanej do czerwoności kracie i zginął w wyniku męczeńskiej śmierci, udało mu się rozdać wszelkie kościelne kosztowności biednym. Żebracy stali się dzięki niemu majętni, a szlachetny czyn został mu wynagrodzony - bohaterowi ubogich udało się dołączyć do grona świętych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że św. Wawrzyniec jest patronem osób chorujących na reumatyzmratowników GOPR oraz sudeckich przewodników górskich, którzy co roku zbierają się na szczycie Śnieżki w kaplicy jego imienia.

Noc Perseidów w Karkonoszach

Konstelacja Perseusza

Miejsce, w którym pojawiają się meteory z roju Perseidów, nazywane jest radiantem. Zlokalizowane jest w konstelacji Perseusza. Znajdziemy je w północno-wschodniej części nieba. Ich aktywność jest największa pomiędzy 10 a 14 sierpnia. Najbliższe noce są więc idealne do obserwowania spadających gwiazd. Prognozy wskazują, że można się spodziewać nawet do 150 meteorów w ciągu godziny.

Ze względu na to, że w tym roku meteory będą spadać tuż po pierwszej kwadrze księżyca, ich obserwacja może być nieco utrudniona, choć ma się ich pojawić dużo więcej niż zwykle.

Przeczytaj: Jak księżyc wpływa na nasz organizm?

Jak odnaleźć gwiazdozbiór Perseusza?

Ziemia - kosmiczny odkurzacz gwiezdnego pyłu

Każdego dnia do ziemskiej atmosfery dociera kilkaset ton pozaziemskiej materii. Zwykle są to maleńkie drobiny pyłu, które opadają na powierzchnię lądów i oceanów. Podczas wędrówki wokół słońca nasza planeta może dosłownie wchłaniać tysiące maleńkich cząsteczek pochodzących z kosmosu.

W przypadku Perseid na niebie mogą pojawić się wyraźne, jasne ślady mknące z prędkością nawet 60 km/s.

ZobaczNiesamowite zdjęcia Perseidów! Magiczny widok

Jak obserwować spadające gwiazdy?

Zagłosuj

Czy będziecie obserwować deszcz Perseidów?

Liczba głosów:

___

zdrowie.radiozet.pl/π