Cofnięto zakaz sprzedaży szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Monika Piorun
21.02.2018 12:38
Cofnięto zakaz sprzedaży szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
fot. Voisin/Phanie/East News

Wykluczono możliwość powstania wady jakościowej w preparacie Pentaxim, który wycofano z obrotu na terenie województwa świętokrzyskiego. Szczepionka dla dzieci i niemowląt została ponownie dopuszczona do sprzedaży.

Można bezpiecznie szczepić niemowlęta i dzieci?

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny uchylił ubiegłotygodniową decyzję o wstrzymaniu obrotu i stosowania na terenie woj. świętokrzyskiego jednej z serii szczepionki Pentaxim podawanej dzieciom m.in. przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Zobacz także

Jak wynika z decyzji świętokrzyskiego WIF, do inspektora wpłynęło podejrzenie „braku spełniania wymagań jakościowych produkty leczniczego” Pentaxim o numerze serii POB 332V i dacie ważności: marzec 2019 r. Jak wyjaśniono:

Przyczyną zgłoszenia był fakt, iż proszek nie połączył się z zawiesiną, wytworzył się czop zawieszony w rozpuszczalniku.

Szczepionka Pentaxim ponownie dopuszczona do obrotu

Produkt został przekazany do badań do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Zakładu Higieny. Według raportu:

W wyniku przeprowadzonych działań wyjaśniających wytwórca wykluczył możliwość powstania wady jakościowej na etapie wytwarzania, co oznacza, że produkt ponownie został dopuszczony do obrotu.

Od tej decyzji przysługuje odwołanie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego za pośrednictwem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zrzut ekranu 2018-02-21 o 12.06.01 1

Zobacz także

źródło: PAP/Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Kielcach

________

zdrowie.radiozet.pl/π