Przed nami zbożowa pełnia. Jak księżyc wpływa na nasz organizm?

Monika Piorun
18.08.2016 19:52
Przed nami zbożowa pełnia. Jak księżyc wpływa na nasz organizm?
fot. Przed nami zbożowa pełnia - jak księżyc wpływa na nasz organizm?

Na porodówkach zaczyna być tłoczniej niż zwykle, mamy większy apetyt, trudniej nam zasnąć i poskromić wybuchy gwałtownych emocji. Jaki ma z tym związek jedna z ostatnich letnich pełni w tym roku?

Choć na niebie księżyc pojawił się już o 11:28, to na sierpniowym niebie Srebrny Glob dobrze widoczny będzie dopiero po zmroku. Latem mamy wiele okazji do obserwowania ciekawych zjawisk astronomicznych. Po perseidowym deszczu meteorów przyszedł czas na pełnię, którą amerykańscy Indianie nazywali zbożową lub kukurydzianą. Nierzadko też określali jej mianem specyficzne zachowania zwierząt, które według ich wierzeń, miały się wtedy zachowywać inaczej niż zwykle.

Księżyc Jesiotrów to nazwa używana przez północnoamerykańskie rdzenne plemiona, znane ze znakomitej umiejętności połowu ryb. Według ich obserwacji podczas sierpniowej pełni te słodkowodne jesiotry były gotowe do tego, by móc je wreszcie złowić.

Równie często przypadającą o tej porze pełnię nazywano Psim Księżycem, ponieważ psy miały w tym dniu szczególnie głośno wyć do świecącego niezwykłym blaskiem satelity. W naszym kręgu kulturowym tego typu zwyczajowe nazwy nie przetrwały do współczesnych czasów, choć można się spotkać z określeniami nawiązującymi do tradycyjnych żniw lub zbioru plonów dojrzałych do tego, żeby zrobić z nich zapasy na zimę. Ten wyjątkowy czas ma sprzyjać podsumowaniom i tworzeniem nowych planów na przyszłość.

PrzeczytajBurzowa pełnia księżyca

Hormony podczas pełni

Choć kwestia wpływu księżyca na ludzkie zachowanie jest mocno dyskusyjna i może budzić wiele kontrowersji, trudno jednak zaprzeczyć, że Srebrny Glob ma bezpośredni wpływ na sterowanie pływami morskimi. W złożonym w głównej mierze z wody ludzkim organizmie podczas pełni dochodzi do wahań poziomu serotoniny, zwanej także "hormonem szczęścia". 

Blokowanie syntezy tego hormonu może powodować bezsenność. Trudno się zatem dziwić, że niektórym z nas podczas pełni nie jest łatwo zasnąć. Może to też tłumaczyć zwiększony apetyt w tym okresie, a ze względu na podwyższoną temperaturę i ciśnienie krwi, które mogą wiązać się z wahaniami poziomu serotoniny, wyższe stężenie krwi może wpływać na pracę naszych mięśni, naczyń krwionośnych, macicy (przez co kobietom łatwiej tego dnia rodzić), a także oskrzeli i płuc.

PrzeczytajJak księżyc wpływa na nasz organizm?

Prawdopodobnie dlatego przeprowadzane wtedy operacje są obarczone wyższym ryzykiem krwotoku, a zaburzenia nastroju częściej skłaniają do gwałtownych, agresywnych zachowań i większej ilości prób samobójczych.

Amerykańskim naukowcom udało się z kolei udowodnić, że podczas pełni decyzje podejmowane przez inwestorów grających na giełdzie są zdecydowanie mniej racjonalne niż podczas pozostałych dni w roku, przez co łatwiej wtedy o zupełnie nielogiczne posunięcia z ich strony.

Zbożowa pełnia nazywana jest też Księżycem Jesiotrów

Przeczytaj: Nie przegapcie truskawkowej pełni księżyca!

Zagłosuj

Czy odczuwasz zmiany w swoim zachowaniu podczas pełni księżyca?

Liczba głosów:

__

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π