Przed nami superpełnia "Księżyca Myśliwych". Jak wpłynie na nasz organizm?

Monika Piorun
15.10.2016 21:19
Przed nami superpełnia "Księżyca Myśliwych". Jak wpłynie na nasz organizm?
fot. Księżyc Myśliwych

Srebrny Glob, który dziś zagości na naszym niebie będzie wyjątkowo aż o 14% większy i 32% jaśniejszy niż zazwyczaj. Swą niezwykłą moc nasz satelita zawdzięcza temu, że znajdzie się aż o 25 tys. km bliżej Ziemi. Od wieków uważano, że czas ten sprzyja wyjątkowo udanym polowaniom.

Superksiężyc znajdzie się w pełni ogodzinie 6:25 w niedzielny poranek. Już od kilku dni można jednak zauważyć, że świeci niezwykle mocno i dokładnie rozświetla wieczorne niebo.

 Amerykańscy Indianie udawali się podczas przypadających o tej porze roku pełni do lasów lub w rejony wyższych partii gór. Jasny blask księżyca ułatwiał im nie tylko zauważenie zwierząt, ale też sprawiał, że nieco zdezorientowane jelenie, sarny lub inne gatunki, który mogłyby być cennym łupem, dawały się łatwiej wytropić i złapać. Sukces na polowaniu był na wagę złota i zapewniał możliwość zgromadzenia zapasów przed zimą.

Chłodna gorączka sobotniej nocy

Choć wyjątkowa pełnia superksiężyca osięgnie kulminacyjny moment dopiero w mroźny niedzielny poranek, to jednak pewnie wielu ludzi nie ominie "gorączka sobotniej nocy". Kłopoty z bezsennością, rozdrażnienie, napady agresji i gwałtowne, trudne do okiełznania emocje, mogą się nam dać we znaki.

Na porodówkach - jak zwykle w takich momentach - można odnotować wzrost ilości kobiet, którym odejdą wody płodowe i nagle zaczną rodzić, a na ulice wielu miast (np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii) wyjdą dodatkowe partole policji, które będą pilnować, by standardowe w tym czasie awantury nie zakończyły się zbyt brutalnie.

Przeczytaj: Jak księżyc wpływa na nasz organizm?

Zagłosuj

Czy lubisz obserwować księżyc podczas pełni?

Liczba głosów:

Jeśli będziecie obserwować superksiężyc, nie zapomnijcie podesłać nam zdjęć październikowej pełni za pośrednictwem mediów społecznościowych!

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π