Papież odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

Monika Piorun
29.07.2016 18:06
Papież odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy
fot. Papież odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu

Rysunki i laurki małych pacjentów, których skany zostały zebrane w książce, zostały wręczone Ojcu Świętemu podczas spotkania z młodymi ludźmi leczących się pod opieką najlepszych małopolskich specjalistów.

W 1991 roku Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu odwiedził Jan Paweł II, który poświęcił Centrum Ambulatoryjne Leczenia Dzieci. Na pamiątkę tego wydarzenia w hallu gmachu znajduje się odlana z brązu figura świętego.

Ćwierć wieku później w trakcie Światowych Dni Młodzieży wizytę tę powtórzył papież Franciszek, który zwrócił się do zebranych gości tymi słowami:

Nie mogło zabraknąć podczas mojej wizyty w Krakowie spotkania z młodymi pacjentami tego szpitala.

Chciałbym zatrzymać się trochę przy każdym chorym dziecku, przy jego łóżku, przytulić je jedno po drugim,

posłuchać choćby przez chwilę każdego z was i razem milczeć w obliczu pytań, na które nie ma natychmiastowych odpowiedzi.

W ciągu ostatnich 50 lat w szpitalu tym leczyło się ponad milion pacjentów. Dokonano w nim m.in. przełomowej operacji wszczepienia zastawki płucnej serca 5-letniej wówczas Wiktorii, wyleczono tysiące poważnych oparzeń, wad serca oraz przeprowadzono wiele chemioterapii dzieciom cierpiącym na różne rodzaje nowotworów.

Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu przeprowadzili także z powodzeniem 11 operacji rozdzielenia bliźniąt syjamskich, o czym było głośno na całym świecie.

Kapłańska misja pomocy chorym

pap_19910813_005
Pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w 1991 r.

25 lat temu Jan Paweł II zwracając się do tamtejszych lekarzy mówił:

Charakter pomocy niesionej choremu sprawia, że mamy do czynienia nie tyle z zawodem,

co właśnie z powołaniem, które przez swą szlachetność i ideały bliskie jest powołaniu kapłana.

Dziś na terenie szpitala pracuje 1,8 tys. osób - m.in. 350 lekarzy i 650 pielęgniarek. Każdego roku przeprowadza się tam około 7 tys. operacji.

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π