Papież wspomina młodego grafika ŚDM, który zmarł na raka kości udowej

Monika Piorun
27.07.2016 23:45
Papież wspomina młodego grafika ŚDM, który zmarł na raka kości udowej
fot. Papież wspomina grafika, który zmarł na raka

Maciej Cieśla jako wolontariusz Światowych Dni Młodzieży był odpowiedzialny za oprawę graficzną całego wydarzenia. Zaprojektował logo, charakterystyczne wizerunki św. Faustyny oraz Jana Pawła II a także papieski ornat. 2 lipca zmarł z powodu przerzutów chrzęstniakomięsaka - złośliwego nowotworu kości udowej do płuc.

Młody absolwent krakowskiej ASP do pracy podczas Światowych Dni Młodzieży zgłosił się jeszcze w 2014 roku. Wtedy jeszcze nic nie wskazywało na jego zły stan zdrowia. We wrześniu 2015 zaczęły się pierwsze problemy z kolanami i łękotką, co doprowadziło do tego, że musiał zacząć poruszać się o kulach. Początkowo nie zdawał sobie do końca sprawy z tego, skąd tak nagle pojawiła się u niego ta przypadłość. Nie uległ żadnemu poważnemu wypadkowi, ani się nie przewrócił, dlatego uporczywy ból nie dawał mu spokoju, choć zupełnie nie przeszkadzał mu w wydajnej pracy.

Przeczytaj: Maciej Cieśla - grafik, którego choroba poruszyła samego papieża

Jak dr House

maciek
fot. Facebook/Maciej Szymon Cieśla

Podczas zjazdu delegatów energiczny młodzieniec za pomocą własnej feralnej kuli u nogi pokazywał, jak nie powinno się używać zaprojektowanego przez niego loga Światowych Dni Młodzieży. Koledzy żartowali wtedy, że jest równie charyzmatyczny, jak serialowy dr House, który na co dzień również poruszał się za pomocą kul.

Niestety biopsje nie pozostawiały złudzeń. Lekarze rozpoczęli nawet u Maćka chemioterapię. 6 czerwca 2016 chrzęstniakomięsak kości udowej przybrał na tyle poważną postać, że specjaliści za zgodą pacjenta zdecydowali się na amputację nogi.

Jeszcze w maju pisał na swoim profilu na Facebooku:

Jak szybko zmienia się życie i priorytety ... i jak mamy najróżniejsze marzenia.

Jedni marzą o karierze i sławie, awansie, nowej pracy, wielkim majątku, czy nawet o tym

by największa impreza tego roku w Krakowie (ŚDM) okazała się sukcesem...

Ja od 150 dni marzę o jednym... Chciałbym po prostu żyć.

Chłopak był pełen nadziei, że uda mu się szczęśliwie doczekać finału projektu, nad którym pracował od dwóch lat. Miał nawet zarezerwowane miejsce w papieskim tramwaju. Niestety zabrakło mu ponad trzech tygodni do spotkania z papieżem. Zmarł 2 lipca.

Papież Franciszek podczas przemówienia ze słynnego okna na ulicy Franciszkańskiej w Krakowie nie krył wzruszenia niezwykle poruszającą historią utalentowanego artystycznie Maćka. - Musimy się przyzwyczaić zarówno do rzeczy dobrych, jak i złych. Życie takie jest, kochani młodzi - powiedział goszczący dziś w Polsce Jorge Mario Bergoglio.

100 dni ONKO - animacja, którą stworzył Maciek z okazji swojej nietypowej "studniówki" z nowotworem kości udowej

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π