Papierowe czy elektroniczne L4? Wg ZUS lekarze nie mają wątpliwości

Monika Piorun
05.02.2018 12:23
Papierowe czy elektroniczne L4? Wg ZUS lekarze nie mają wątpliwości
fot. East News

Elektroniczne zwolnienia lekarskie w drugiej połowie 2018 roku mają całkowicie wyprzeć papierową wersję L4. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aż 80 proc. lekarzy nie chce zachować możliwości uwzględniania drukowanej wersji zaświadczenia o niezdolności do pracy.

Polacy na L4 spędzają ponad 270 milionów godzin rocznie. Tylko do lipca 2018 roku mogą mieć dostęp zarówno do papierowej, jak i elektronicznej formy zwolnień, które pracodawca może samodzielnie odnaleźć w systemie. Wszystko ma się zmienić od połowy bieżącego roku, kiedy to zgodnie z decyzją Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, nie będzie już możliwości uzyskania od lekarza zwolnienia w wersji drukowanej (ZUS ZLA).

Zobacz także

Zagłosuj

E-zwolnienie czy L4 w wersji papierowej? Która forma jest według Ciebie lepsza dla pacjentów?

Liczba głosów:

E-zwolnienie czy papierowy druk?

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Największe obawy w środowisku lekarskim budzi sposób autoryzacji zwolnień.

Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z ankiet przeprowadzonych przez nich wśród lekarzy wynika, że aż 80 procent lekarzy nie wróciłaby już do wypisywania zwolnień w wersji papierowej.

Co zaś z tymi medykami, którzy zdecydują się zrezygnować z uprawnienia do wypisywania zwolnień lekarskich?

Radosław Milczarski z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z „Rynkiem Zdrowia” zapewnił, że:

Lekarze nie mają obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich — zwracają się do ZUS o odpowiednie upoważnienie, składając jednocześnie oświadczenia, że zobowiązują się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i przepisów o ochronie danych osobowych.

Zgodnie z ustawą ZUS ma możliwość czasowego cofnięcia upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, jeżeli lekarz będzie naruszał zasady postępowania określone w ustawie. Takie rozwiązanie będziemy traktować jednak jako ostateczność.

Zobacz także

Zagłosuj

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zamiast papierowych? Jaka forma L4 powinna obowiązywać polskich pacjentów?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: mpips.gov.pl/Rynek Zdrowia/ZUS

________

zdrowie.radiozet.pl/π