Zamknij

Obecna fala pandemii to pandemia niezaszczepionych. Ekspert nie ma wątpliwości

22.11.2021
Aktualizacja: 22.11.2021 12:30
Hospitalizowani z powodu COVID-19
fot. Lukasz Solski/East News

90 proc. osób hospitalizowanych to osoby niezaszczepione. Zdaniem eksperta – Jarosława Fedorowskiego, jeśli chcemy uniknąć lockdownu, musimy zmienić swoją postawę – myśleć i działać na przykład jak Duńczycy.

Obecna fala pandemii to pandemia niezaszczepionych – uważa Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, i dodaje: – Wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 osoby niezaszczepione stanowią około 90 proc. i to one przede wszystkim umierają.

– Umierają osoby niezaszczepione. Jeśli jest to osoba zaszczepiona, to z ciężkimi chorobami współistniejącymi. Jest to więc fala pandemii osób niezaszczepionych, a większość z nich nie szczepi się na własne życzenie – powiedział Jarosław Fedorowski i dodał, że obecnie w szpitalach przebywa dużo młodych osób, które niestety także umierają, a część z nich będzie miała kłopoty z powrotem do pracy.

Zdaniem Jarosława Fedorowskiego, lekarze nie dyskryminują pacjentów, ze względu na brak szczepienia przeciwko COVID-19. Jednak starają się wpływać na rodzinę chorego, która też często jest niezaszczepiona, aby jak najszybciej to szczepienie przyjęła.

Jarosław Fedorowski pytany, co możemy zrobić, żeby ominąć lockdown, przywołał sytuację panującą w Danii.

– Czytałem niedawno na jednym z dosyć poważnych portali taką lekcję, która płynie z Danii. Jak wiemy, Dania to jeden z liderów, jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych, ale też jeden z liderów, jeśli chodzi o liczbę zgonów na COVID-19. Tam jest poniżej tysiąca zgonów na milion osób, podczas gdy w Europie Środkowej – w Polsce, Czechach, Słowacji – mamy wskaźnik grubo powyżej dwóch tysięcy – wskazał Fedorowski i dodał: – Duńczycy mówią tak, nie pytaj się, co ktoś może dla ciebie zrobić, tylko pytaj się, co ty możesz zrobić jako obywatel. A możesz zrobić sporo. Możesz unikać szerzenia fałszywych informacji, możesz wpłynąć na otoczenie, na swoją społeczność, pokazując przykład i swoją postawę. Ale możesz na przykład też ufać autorytetom, nie tylko, nazwijmy to, państwowym, politycznym, ale przede wszystkim autorytetom medycznym.

Dodał, że takie samo doświadczenie płynie z innych państw, gdzie wskaźnik zaszczepienia w społeczeństwie jest wysoki, na przykład w Portugalii.

– Niestety Europa Środkowa i Europa Środkowo-Wschodnia bardzo odstają. Chyba wszystkie kraje naszego regionu mają poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o wyszczepienie (społeczeństwa) i dużo więcej zgonów na milion osób – uważa Fedorowski i dodaje, że każdy może się przyczynić do zwalczenia wirusa, który nie kieruje się podziałami politycznymi czy mentalnością, on po prostu atakuje człowieka.

Podkreślił, że każdy obywatel może dużo zrobić, szczepiąc się, ale także przestrzegając zasad sanitarnych.

Źródło: TVP Info/ PAP Karolina Kropiwiec