Pandemia koronawirusa w Polsce nie słabnie: najnowsze informacje

05.05.2020 10:56
Pandemia koronawirusa w Polsce
fot. Shutterstock

Polski rząd łagodzi obostrzenia, ludzie coraz chętniej wychodzą na ulice, spędzają wolny czas w parkach, ale rzeczywistość wcale nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Polska znalazła się wśród trzech państw UE, w których pandemia koronawirusa wciąż jeszcze nie słabnie – wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Andrea Ammon, dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przekazała, że Polska znalazła się wśród trzech państw UE, w których pandemia koronawirusa wciąż jeszcze nie słabnie. 

Ammon uprzedziła europosłów komisji środowiska zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego, że koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknie w najbliższym czasie. Dyrektor ECDC przekazała jednak, że działania podjęte przez władze różnych państw są skuteczne i ograniczenie wychodzenia z domów oraz wprowadzenie obowiązku utrzymywania dystansu społecznego, od ósmego kwietnia zmniejszyły rozprzestrzenienie się wirusa niemal o połowę, bo o 45 proc.

Pandemia w Polsce nie słabnie

W Polsce, podobnie jak w Rumunii, Szwecji i nienależącej już do UE Wielkiej Brytanii pandemia koronawirusa nie słabnie. Według danych ECDC liczba zakażeń koronawirusem w ostatnich 14 dniach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Niestety, dynamika rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce na razie nie spadła na tyle, by móc twierdzić, że COVID-19 jest w odwrocie.

Jedynym państwem Unii, w którym pandemia przybiera na sile jest Bułgaria.

Co z pozostałymi państwami Unii Europejskiej? Szefowa ECDC stwierdziła, że wstępna fala zakażeń minęła już punkt szczytowy i w większości państw następuje spadek zakażeń koronawirusem.

Źródło: euractiv.pl