PAN: "Negowanie istnienia koronawirusa jest nieetyczne"

10.08.2020
Aktualizacja: 10.08.2020 09:52
COVID-19
fot. Shutterstock

Część osób nie wierzy w istnienie koronawirusa. Inni negują powagę sytuacji, związanej z pandemią. Głos w tej sprawie postanowiła zabrać Polska Akademia Nauk. 

Polska Akademia Nauk w zdecydowanym tonie odniosła się do pytania, czy koronawirus istnieje.

"W Polsce do dnia 7 sierpnia 2020 roku z powodu COVID-19 zmarły 1774 osoby. W tym samym czasie na grypę w Polsce zmarło 65 osób. Na świecie liczba ofiar COVID-19 przekroczyła 700 tysięcy. Również ze względu na pamięć o tych osobach, cierpieniu ich i ich bliskich, negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe" - napisał zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, w oświadczeniu przesłanym do PAP.

Autorzy oświadczenia podkreślili, że nie ma żadnych przesłanek naukowych, żeby negować istnienie wirusa, jego chorobotwórczość i skutki zakażenia. Przypomnieli również, że na temat koronawirusa wielokrotnie wypowiedziały się najważniejsze autorytety w dziedzinie medycyny, wirusologii i epidemiologii.

"W ostatnich dniach obserwujemy zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Należy się spodziewać, że następstwem tego będzie rosnąca liczba osób z ciężką postacią COVID-19, wymagających leczenia w szpitalach oraz na oddziałach intensywnej terapii. Część z tych przypadków zakończy się śmiercią chorego" - czytamy.

Przedstawiciele PAN przypominają o konieczności utrzymywania dystansu społecznego i zakładania maseczek ochronnych w pomieszczeniach. "Apelujemy o ostrożność w kontaktach z innymi osobami, szczególnie seniorami. Te proste działania mogą uchronić nas przed kolejnymi restrykcjami" - podkreślają.

To może cię zainteresować:

Źródło: PAP