Owoce liczi mogły przyczynić się do śmierci 53 dzieci z Indii

16.06.2019 18:33
Owoce liczi odpowiadają za śmierć dzieci?

W Indiach zmarło 53 dzieci z powodu ostrego zapalenia mózgu spowodowanego prawdopodobnie zjedzeniem owocu liczi. Wszystkie zgony miały miejsce w mieście Muzaffarpur w stanie Bihar w Indiach. Jak podają władze stanu, ponad 40 dzieci z znajduje się w szpitalu na oddziale intensywnej terapii z objawami sugerującymi tę samą chorobę – lokalnie nazywaną Chamki Bukhar.

Przedstawiciele indyjskiej służby zdrowia podali, że prawdopodobnie za śmierć dzieci odpowiada toksyna zawarta w owocach liczi. Jednak nie ma na to 100% dowodów. Podobne przypadki zachorowań zdarzały się od 1995 r, jednak najbardziej dramatyczny był rok 2014, gdy choroba zabiła około 150 osób.

Miasto Muzaffarpur w stanie Bihar we wschodnich Indiach słynie z wielu sadów liczi. Liczba zachorowań rośnie podczas zbiorów tych owoców, zwłaszcza podczas upałów, co sugeruje, że ta toksyna jest najbardziej niebezpieczna podczas wysokich temperatur, przekraczających 40 st. C.

- Międzynarodowi eksperci powiedzieli nam, że liczi zawiera jakąś toksynę, która trafia do złogów w wątrobie dzieci, a kiedy temperatura wzrasta, te toksyny są uwalniane - powiedział Ashok Kumar Singh z indyjskiego departamentu zdrowia. I dodał: - Faktem jest, że Muzaffarpur to obszar uprawy liczi. Podejrzewamy, że owoc ten ma w tym jakąś rolę. Ale prawdą jest również, że gdy temperatura spadnie i przyjdą deszcze, nie będzie więcej takich przypadków choroby.

Ogniska tej choroby neurologicznej obserwowano równie w Bangladeszu i Wietnamie, w regionach słynących z uprawy tych owoców.

W 2015 r. amerykańscy naukowcy odkryli, że w liczi jest niebezpieczna dla zdrowia hipoglicyna A. Znajduje się ona głównie w niedojrzałych owocach. Zatrucie tą toksyną charakteryzuje się ostrymi objawami ze strony przewodu pokarmowego i hipoglikemią (spadkiem poziomu glukozy we krwi), w ciężkich przypadkach może dojść do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. I właśnie takie objawy zaobserwowano u wszystkich dzieci, które zachorowały.

Na zagrożenie związaniem z jedzeniem tego owocu i zawartą w nim toksyną narażone są szczególnie niedożywione dzieci.

To cię może zainteresować: 

Źródło: CNN/ India Today