Otwieramy punkty rehabilitacyjne. Rząd łagodzi kolejne obostrzenia

29.04.2020
Aktualizacja: 29.04.2020 11:28
Łukasz Szumowski
fot. Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, poinformował, że rząd łagodzi kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. 

Od 4 maja 2020 r. otwarte zostaną:

 • hotele i miejsca noclegowe, z wyłączeniem hotelowych restauracji,
 • galerie handlowe, z wyłączeniem kin, przestrzeni rekreacyjnej i food courtów (przestrzeni restauracyjnej),
 • muzea, galerie sztuki, biblioteki,
 • punkty rehabilitacyjne (ale nie salony masażu!).

Wszystkie te placówki muszą przestrzegać ścisłego reżimu sanitarnego, np. w sklepach może przebywać 1 osoba na 15 m2. Klienci galerii  handlowych będą musieli nosić maseczki, rękawiczki  (jednorazowe lub foliowe) i przestrzegać dystansu społecznego, czyli zachować odległość 2 metrów pomiędzy sobą. W każdej galerii musi być stoisko zapewniające możliwość zakupu maseczek, a informacja o lokalizacji takiego miejsca musi być zamieszczona przy każdym wejściu. 

Od 6 maja 2020 r. dopuszcza się otwarcie żłobków i przedszkoli, jednak ostateczna decyzja zależy od organów założycielskich. Otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Jednak rząd zobowiązuje się do zapewnienia środków dezynfekcyjnych. Oczywiście osoby, które nie będą mogły posłać dziecka do tych instytucji, będą mogły nadal skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Minister zdrowie Łukasz Szumowski odniósł się również do obowiązku noszenia maseczki.

– Jechałem wczoraj do pracy rowerem. Wiele osób albo nie miało maski w ogóle, albo miało ją zsuniętą na brodę. To nie jest forma odwagi, ale nieodpowiedzialności. Zakładajmy i nośmy maski, by chronić innych – zaapelował minister zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki, przypomniał, by z domu wychodzić w sytuacjach koniecznych, czyli do pracy, sklepu, apteki, czy na spacer dla poratowania zdrowia. I dodał, że musimy pamiętać, że koronawirus jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Jego zdaniem w zależności od rozwoju sytuacji, teraz łagodzi się obostrzenia, ale nie można wykluczyć sytuacji, w której trzeba będzie niektóre z nich przywrócić.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał: Majówka to czas wolny, ale nie od ostrożności.

W kolejnym III etapie rząd rozważa:

 • otwarcie restauracji i kawiarnii z umożliwieniem im działalności stacjonarnej,
 • otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych,
 • zorganizowanie opieki nad dziećmi w klasach szkolnych 1-3 - maksymalna liczba dzieci w sali zostanie ustalona przez organy założycielskie w porozumieniu z sanepidem.

W IV etapie rząd rozważa:

 • otwarcie salonów masażu i solariów,
 • umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness,
 • teatry i kona (w nowym reżimie sanitarnym),
 • umożliwienie zgromadzeń do 50 osób.

Jednak daty wprowadzenia poszczególnych etapów nie są jeszcze znane. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, zależą one w dużej mierze od odpowiedzialnego zachowania Polaków podczas majówki. I przypomniał, by zachowywać dystans społeczny.