Liczba osób zarażonych żółtaczką w Ostrowie Wielkopolskim wzrosła do 23

Monika Piorun
08.05.2017 13:35
Liczba osób zarażonych żółtaczką w Ostrowie Wielkopolskim wzrosła do 23
fot. East News

Służby sanitarno-epidemiologiczne poinformowały o nowych przypadkach pacjentów, u których stwierdzono wirusowe zapalenie wątroby typu A. Ostatnio zaraziły się dwie dorosłe osoby oraz 5-letnia dziewczynka.

Na początku maja żółtaczkę pokarmową zdiagnozowano u dwóch mężczyzn, którzy mogli się stołować w jednym z lokalów gastronomicznych (gdzie zlokalizowano źródło infekcji) oraz pięciolatki z Przedszkola Publicznego nr 7 przy ul. Piastowskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

W ciągu ostatnich tygodni na wirusowe zapalenie wątroby zachorowały już w sumie 23 osoby (w tym dwoje dzieci). Nadal hospitalizowanych jest czworo pacjentów, reszta została wypisana do domów. Chorzy pochodzą z Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna. Jeden z zarażonych jest mieszkańcem powiatu ostrzeszowskiego.

Odkąd Andrzej Biliński, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim, poinformował o "początku epidemii", każdego dnia nawet po kilkadziesiąt osób zgłasza się do ostrowskiego szpitala na testy diagnostyczne. Koszt podstawowych badań, dzięki którym można się dowiedzieć, czy mamy WZW typu A, wynosi 45 zł. Komplet dodatkowych - 66 zł. 

Wirus powodujący żółtaczkę pokarmową może ujawnić się nawet dopiero po kilkudziesięciu dniach od zakażenia, dlatego nie wyklucza się zwiększenia liczby chorych. Służby zidentyfikowały potencjalne miejsce rozprzestrzeniania się zarazków na terenie jednego z lokali gastronomicznych w Ostrowie oraz w jednym z zakładów garmażeryjnych. Znajdują się one pod ścisłą kontrolą sanepidu.

Niezbędna jest dbałość o higienę osobistą. Żółtaczka pokarmowa nazywana jest chorobą brudnych rąk, dlatego zaleca się ich częste mycie - zwłaszcza przed spożywaniem i przygotowywaniem posiłków oraz po skorzystaniu z toalety. Powinniśmy zwracać uwagę na dokładne mycie warzyw i owoców. Żywność bez opakowania powinna być nam podawana w rękawiczkach ochronnych. Pierwsze objawy infekcji mogą pojawić się nawet 50 dni od zakażenia. Według specjalistów najskuteczniejszą ochroną przed chorobą są szczepienia.

Zrzut ekranu 2017-05-08 o 13.27.27 1
Zrzut ekranu 2017-05-08 o 13.30.53 1

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-05-08 o 12.09.37
Zrzut ekranu 2017-05-08 o 12.09.15

Zobacz także

źródło: psse-ostrow.pl

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π