Lekarze czterech specjalizacji od marca bez kolejek

10.02.2020 10:04
Lekarze czterech specjalizacji bez kolejek
fot. Shutterstock

Ministerstwo zdrowia znosi limity zapisów do czterech najbardziej obleganych specjalistów - donosi "Rzeczpospolita". Sprawdź, czy lekarz, do którego chcesz się zapisać, jest na tej liście.

We wrześniu ubiegłego roku lekarze ogłosili Narodowy Kryzys Zdrowia. "Najmniej lekarzy na tysiąc obywateli w Unii Europejskiej, dostęp do leczenia raka na jednym z najniższych poziomów w Europie, dwa lata w kolejce do specjalisty" - alarmowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie w manifeście opublikowanym we wrześniu 2019 r. pod znamiennym tytułem "Polska to chory kraj".

Pod koniec ubiegłego roku głośno było m.in. o pacjencie, któremu pierwszą wizytę u endokrynologa wyznaczono za... osiem lat. Ministerstwo zdrowia postanowiło przełamać impas, znosząc limity zapisów do czterech najbardziej obleganych specjalizacji lekarskich - pisze "Rzeczpospolita".

Od marca ministerstwo zdrowia znosi limity na zapisy do kardiologa, ortopedy, neurologa i endokrynologa oraz podnosi wyceny porad w przychodni, co ma zapobiec odchodzeniu lekarzy do prywatnej służby zdrowia, a w rezultacie - skrócić kolejki.

Jak informuje "Rzeczpospolita", z ryczałtu dla szpitala w sieci zostanie również wydzielona specjalna część na poradnie specjalistyczne, co ma uleczyć chorą sytuację, w której bardziej opłaca się przyjąć pacjenta na oddział szpitalny, niż wykonać mu badania w przychodni przyszpitalnej.

Informację o kolejkach do specjalistów na NFZ znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: Rzeczpospolita