Wkrótce organy do przeszczepów będą hodowane w organizmach świń

Monika Piorun
09.06.2016 00:51
Wkrótce organy do przeszczepów będą hodowane w organizmach świń
fot. Organy do przeszczepów będą hodowane w organizmach świń

Szykuje się prawdziwy przełom w transplantologii. Amerykanie tworzą międzygatunkowe chimery z komórkami macierzystymi ludzkich organów umieszczonymi w embrionach rozwijających się w ciałach ciężarnych macior. Czy kontrowersyjny eksperyment uratuje życie milionów pacjentów?

Od trzustki po serce, nerki, wątrobę i płuca - naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przekonują, że dzięki międzygatunkowym chimerom wyhodowanym w świńskich organizmach, będzie można tworzyć organy dla ludzi, którzy nie przeżyją bez ich przeszczepu.

Podczas zaawansowanych prac badawczych zastosowano technikę umożliwiającą usunięcie genomów pochodzących od zwierząt. W ich miejsce podstawiono komórki ludzkich organów, które cofnięto do postaci tzw. indukowanych komórek macierzystych. W organizmach ciężarnych macior mają z nich powstać nowe tkanki w zasadzie dowolnego ludzkiego organu wybranego przez naukowców.

Naukowcy zaczęli od testowania komórek trzustki, które mają się rozwijać w embrionach umieszczonych w organizmach świń przez 28 dni. Po tym czasie badacze przerwą ciążę macior i w warunkach laboratoryjnych będą dalej hodować organy do transplantacji.

fot. Michael Kramer, flickr.com, CC BY-SA.2.0

Z powodu sporej dozy niepewności, czy z komórek macierzystych uda się stworzyć pożądany organ, a nie np. mózg, który teoretycznie umożliwiłby przetrwanie świńsko-ludzkiej chimerze, już w 2015 roku Narodowy Instytut Zdrowia z Stanach Zjednoczonych zdecydował, że nie będzie finansował dalszych eksperymentów w tym zakresie. Badacze przekonują jednak, że na obecnym etapie nie ma mowy o powoływaniu do życia istot posiadających w sobie geny zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Gdyby udało się doprowadzić do masowej hodowli organów na przeszczepy, mogłoby dojść do prawdziwego przełomu w światowej transplantologii. Organizmy ciężarnych świń mogłyby posłużyć jako swego rodzaju inkubator, w którym panowałyby idealne warunki do rozwoju embrionów z komórkami macierzystymi ludzkich organów hodowanych tylko po to, by przeszczepić je chorym pacjentom.

Źródło: BBC Health

Świnie to inteligentne zwierzęta, które uwielbiają się bawić. Zobaczcie, jak grają z ludźmi na tablecie!

Czy sądzicie, że nowa metoda hodowania narządów do transplantacji wewnątrz ciał macior jest etyczna?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π