Opole: Pionierska operacja wstawienia diamentowej protezy dysku

Monika Piorun
10.01.2017 11:57
Opole: Pionierska operacja wstawienia diamentowej protezy dysku
fot. Pionierska operacja wstawienia diamentowego dysku

W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono ruchomą protezę dysku z polikrystalicznego spieku diamentowego - niezwykle twardego syntetycznego implantu odpornego na ścieranie. Czy czeka nas kolejny przełom w neurochirurgii?

Dyskopatie kręgosłupa występują już tak powszechnie, że powoli zaczyna się je uważać za chorobę cywilizacyjną związaną z konsekwencjami współczesnego tempa życia.

Zobacz także

Długie godziny spędzane przed ekranami komputera - a potem (w ramach rozrywki) - na kanapie przed telewizorem, sprzyjają nie tylko wadom postawy, ale też bolesnym zmianom zwyrodnieniowym.

Do wizyty u specjalisty powinny nas skłonić uporczywe bóle głowy (tzw. migrena szyjna), chroniczny ból karku lub kończyn górnych. Jeśli badanie za pomocą rezonansu magnetycznego potwierdzi, że kwalifikujemy się do leczenia operacyjnego, pacjentom z dyskopatią szyjną zaleca się usunięcie dysku szyjnego z dostępu przedniego ze stabilizacją międzytrzonową, wykonaną z implantów (np. wszczepów węglowych lub materiałów biowchłanialnych).

Diamentowy implant zamiast dysku

proteza dysku
fot. Centrum Terapii Kręgosłupa

W Polsce do tej pory nie stosowano na szeroką skalę protez dysku z syntetycznego diamentu.

Zobacz także

Oddział neurochirurgii Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu jest pierwszym w naszym kraju, w którym zastosowano ten niezwykle twardy materiał. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest odporny na ścieranie, dzięki czemu umożliwia dynamiczne i wielopłaszczyznowe przesuwanie się względem siebie dwóch trzonów w taki sposób, by zawsze były sprawne i ze sobą nie kolidowały. 

Podobne rozwiązania wykorzystywano dotąd jedynie w stomatologii lub w przemyśle (do produkcji precyzyjnych wierteł). Opolski oddział neurochirurgii skorzystał jednak z zupełnie nowego pomysłu na zastosowanie syntetycznych diamentów w elementach przydatnych w neurochirurgii.

Niedawno na amerykańskim rynku implantologii medycznej pojawiły się protezy z polikrystalicznego spieku diamentowego, który jest obojętny biologicznie i ma szansę zastąpić starsze typy wszczepów polimerowych, tytanowych lub z porcelany. Lekarze z Opola zdecydowali się na użycie tej technologii w Polsce.

Twardy jak diament

Zobacz także

Jedną z największych zalet tego materiału (oprócz trwałości i oporności na ścieranie) jest przede wszystkim to, że nie ma wpływu na działanie rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego i nie zaburza obrazów wykonywanych za pomocą tych urządzeń, co ma ogromne znaczenie na dalszym etapie leczenia pacjentów podczas kontroli radiologicznych.

Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu jedna z pacjentek Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu będzie mogła powoli odzyskiwać sprawność i przestać obawiać się problemów z wypadającym dyskiem.

źródło: Gazeta Wyborcza Opole

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π