Operacja stawu kolanowego: zabieg, który czeka Jarosława Kaczyńskiego?

Monika Piorun
07.05.2018 17:27
Operacja kolana, operacja stawu kolanowego, Jarosław Kaczyński, kule
fot. East News/Jacek Dominski/REPORTER

Kolano prezesa Prawa i Sprawiedliwości stało się jego przysłowiową... piętą achillesową. Ze zwyrodnieniem stawu kolanowego polityk podobno zmaga się od lat, ale ostatnio leczono go nie na oddziale ortopedii, a w Klinice Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Nie ustają spekulacje na temat operacji, która może go wkrótce czekać. Na czym polega?

Co dolega Jarosławowi Kaczyńskiemu? Co z jego zdrowiem?

Jak donosi „Fakt”, Jarosław Kaczyński ponownie powrócił do szpitala, który na chwilę opuścił podczas długiego, majowego weekendu. Powszechnie uważa się, że przyczyną jego problemów jest zwyrodnienie stawu kolanowego, z powodu którego polityk najprawdopodobniej musi poddać się operacji.

Według informacji tabloidu prezes wcale nie przebywał jednak na oddziale ortopedii, tylko korzystał z leczenia w salce VIP Kliniki Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych szpitala na Szaserów. Mógł tam być pod nadzorem samego gen. Grzegorza Gieleraka, dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego. O tym, że polityk mógł liczyć na kompleksową opiekę, świadczy choćby to, że lekarz w asyście pielęgniarki osobiście dostarczył mu do jego willi na warszawskim Żoliborzu kule ortopedyczne, które ułatwiły mu poruszanie się podczas krótkiej przerwy od leczenia (co nie obyło się bez wymownego komentarza opozycji).

Choć w sejmowych kuluarach od dawna szeptano, że prezesowi może dolegać m.in. nowotwór trzustki, a nawet rak prostaty, to jednak te informacje nigdy nie zostały oficjalnie potwierdzone. 7 maja wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie zapewnił natomiast, że:

(Jarosław Kaczyński) jest w szpitalu. Wiemy, że jest w szpitalu. Kontuzja kolana jest poważna, ale nic poza tym złego się nie dzieje.

Na informację o problemach zdrowotnych prezesa PiS nie pozostali obojętni rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych (wspierający sejmowy protest), którzy manifestowali w Bydgoszczy podczas Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy wiecu skierowali do Jarosława Kaczyńskiego list otwarty, w którym proszą go o interwencję i poparcie ich postulatów w ramach solidarności z tymi, którzy tak jak on, zmagają się z bólem i nie mogą liczyć na takie wsparcie finansowe, jakiego oczekują od państwa.

Zobacz także

Wspinaczka na Koziarz przyczyną problemów prezesa z kolanem?

Z kolei partyjni koledzy prezesa w rozmowie z „Super Expressem” wyjawili, że problemy ze słynnym „kolanem prezesa” nasiliły się po wspinaczce, na którą wybrał się latem 2017 roku:

Z tym kolanem to było tak, że prezesowi się pogorszyło po sierpniowej wspinaczce na Koziarz. Na szczyt można było wjechać samochodem, ale prezes wspinał się razem z m.in. szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim i europosłem PiS Czesławem Hocem. To był błąd.

Sami uczestnicy wyprawy zaprzeczają jednak, by to z powodu wspinaczki prezes cierpiał na uraz kolana.
Zrzut ekranu 2018-05-07 o 15.44.22
fot. Joachim Brudziński/twitter.com

Zobacz także

Uraz stawu kolanowego? Jakie badania należy wykonać?

Choć do tej pory nie ujawniono, jaki konkretnie zabieg czeka prezesa PiS (ani nawet co dokładnie mu dolega), to nieoficjalnie bierze się pod uwagę zabiegi, które po wykonaniu mogą wymagać nawet wielomiesięcznej rehabilitacji. 

Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele i może ulegać częstym uszkodzeniom (w przypadku urazów więzadeł może dojść nawet do trwałego inwalidztwa).

Rodzaj zabiegu operacyjnego uzależniony jest od rodzaju uszkodzenia. Do najczęstszych uszkodzeń stawu kolanowego należą:

  • uszkodzenia więzadeł stawu,
  • uszkodzenia łąkotek,
  • uszkodzenia chrząstki stawowej.

W 99 proc. przypadków uszkodzenia łąkotek czy aparatu więzadłowego leczone są endoskopowo. Podobnie jest z uszkodzeniami chrząstki, jednak przy rekonstrukcji czasem niezbędne jest też otwarcie stawu kolanowego.

Badania lekarskie, które pozwalają dokładnie ustalić plan dalszego leczenia, obejmują:

  • szczegółowe testy ruchowe,
  • punkcję stawu,
  • badanie RTG,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografię komputerową,
  • usg stawu,
  • artroskopię stawu.

Zobacz także

Operacja stawu kolanowego: drogi zabieg, długa lista oczekujących

Choć w około 60 proc. przypadków zmiany zwyrodnieniowe występują z powodu przeciążenia, kontuzji lub różnego typu urazów nabytych m.in. podczas uprawiania sportu lub nadmiernej aktywności fizycznej, to także mogą mieć inną przyczynę. W 40 proc. odpowiada za to starzenie organizmu, ale mogą za to odpowiadać też choroby tarczycy, niedobór selenu, nadwaga, otyłość, niehigieniczny tryb życia, a nawet borelioza czy stan zapalny z powodu zakażenia bakteriami lub wirusami. 

Ze względu na to, że Jarosław Kaczyński korzystał z leczenia w Klinice Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych, można podejrzewać, że przyczyną jego problemów z kolanem mogą być m.in. zmiany na tle tarczycowym. Ewentualna operacja, o której spekuluje się w jego przypadku, może wyeliminować go z działalności publicznej co najmniej na kilka tygodni (a może nawet miesięcy). W zależności od rodzaju zaplanowanego zabiegu jego koszt szacowany jest od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli chcemy skorzystać z zabiegu refundowanego przez Narodowy Fundusz Chorych, musimy przygotować się na czekanie wśród długiej listy oczekujących. Rekordziści, którzy wybierają leczenie w obleganych ośrodkach, mogą czekać na operacje od kilku do nawet kilkunastu lat (rekord należy do Podkarpacia, gdzie są już pacjenci zapisani na zabiegi, które mają być przeprowadzone za... 25 lat!).

źródło: Fakt/Super Express/ortopedia.mp.pl

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

___

zdrowie.radiozet.pl/π