Wielkie otwarcie "Budzika dla dorosłych"

Monika Piorun
22.12.2016 08:59
Wielkie otwarcie "Budzika dla dorosłych"

Przy Katedrze Neurologii i Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie otwarto pierwszy oddział kliniki "Budzik", w którym leczeni będą wyłącznie dorośli pacjenci. Honorową wstęgę razem z prof. Ryszardem Góreckim i prof. Wojciechem Maksymowiczem przecięła Ewa Błaszczyk - prezes Fundacji "Akogo?".

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia udało się sfinalizować projekt, nad którym pracowano od kilku miesięcy. Nadzieję na wybudzenie ze śpiączki będą teraz miały osoby pełnoletnie.

Zobacz także

Choć na kontrakt z NFZ nowy oddział może liczyć dopiero od nowego roku, to jednak lekarzom już udało się osiągnąć pierwsze sukcesy. Pacjent, który został niedawno przywieziony z innej placówki okazał się tak podatny na stymulację, że udało się doprowadzić do znacznej poprawy jego stanu zdrowia i wybudzić ze śpiączki. 

Na oddziale przebywają jeszcze dwaj mężczyźni, którym wcześniej wszczepiono stymulatory. Wkrótce może do nich dołączyć więcej chorych.

O specjalistyczną pomoc poprosiło już 50 rodzin pacjentów przebywających w śpiączce, dlatego już planowane jest spore powiększenie oddziału powstałego dzięki współpracy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?", zaangażowaną w wyposażenie i diagnostykę kliniki.

Zobacz także

Na oddziale będzie udzielana pomoc dorosłym pacjentom przebywającym w śpiączce w pierwszym roku po wypadku lub osobom cierpiącym przez niedotlenienie mózgu.

Andrzej "E-moll" Kowalczyk ze Stowarzyszenia "Dom Muzyki" przekazał na licytację na rzecz "Budzika dla dorosłych" legendarny fortepian Blüthner z 1937 roku z podpisem znakomitego pianisty Leszka Możdżera.

Ewa Błaszczyk podarowała zaś chorym obraz z odciśniętymi dłońmi dzieci z kliniki "Budzik" w Międzylesiu.

błaszczyk
fot. Fundacja "Akogo?"
NOwabłaszczyk
fot. Fundacja "Akogo?"

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π