Olimpijczykom grożą norowirusy? Jak się chronić przed grypą żołądkową?

Monika Piorun
06.02.2018 21:57
Olimpijczykom grożą norowirusy? Jak się chronić przed grypą żołądkową?
fot. East News

Tuż przed rozpoczynającymi się 9 lutego Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu do szpitala trafiło ponad 40 osób pracujących przy obsłudze wydarzenia. Potwierdzono u nich obecność norowirusów powodujących silne biegunki i wymioty. 1,2 tys. agentów ochrony zostało zastąpionych z tego powodu przez 900 żołnierzy. Co grozi sportowcom?

Jakie zarazki czyhają na Olimpijczyków?

Większość Polaków, którzy wezmą udział w Olimpiadzie w Korei Południowej, zaszczepiła się przeciwko grypie. Dr Jarosław Krzywański z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej potwierdza, że polska reprezentacja została zabezpieczona pod kątem epidemiologicznym. Sportowcom podano tzw. czterowalentną szczepionkę chroniącą przed czterema typami wirusa grypy (typu A: H1N1 i H3N2, występującymi u ludzi i zwierząt oraz typu B: Yagamata i Victoria, atakującymi tylko człowieka). 

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że wirus A/H1N1, zwany potocznie świńską grypą, doprowadził już do 4 zgonów (3 dzieci i 1 osoby dorosłej) w sąsiedniej Korei Północnej. Na różne odmiany grypy zachorowało tam w sumie ponad 127 tys. ludzi. U ponad 80 tys. stwierdzono obecność wirusa A/H1N1. Gospodarz Igrzysk - Korea Południowa ma z kolei problem z wysoce patogenną odmianą wirusa H5N6, który może rozprzestrzeniać się niezwykle szybko i może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Z powodu zbliżającej się Olimpiady w Pjongczangu zutylizowano blisko milion sztuk kurcząt z lokalnych farm a wszystkie osoby mające kontakt z drobiem zostały poddane obowiązkowej kwarantannie.

Szczepienia ochronne mogą jednak okazać się niewystarczające w przypadku norowirusów, które dały o sobie znać tuż przed ceremonią otwarcia Olimpiady. Mimo że wywoływana przez nie choroba nie ma nic wspólnego ze zwykłą grypą, to potocznie określana jest mianem grypy żołądkowej

Atak norowirusów

Zrzut ekranu 2018-02-06 o 21.45.32
fot. Tita Ferreira/YouTube.com

Organizatorzy Zimowych Igrzysk oprócz świńskiej grypy muszą się zmierzyć z jeszcze jednym poważnym problemem - grypą żołądkową wywołaną przez norowirusy. Już przed rozpoczęciem zawodów ogłoszono, że 41 osób zostało hospitalizowanych z objawami tej choroby.

Epidemia w Pjongczang! 41 osób trafiło do szpitala

Przyczyną silnego bólu brzucha i wymiotów, na które skarżyli się pacjenci, były norowirusy, powodujące nieżyt żołądka i jelit, zwany potocznie grypą żołądkową. Mogą one przenosić się za pośrednictwem żywności lub wody. Atakują do 48 godzin od momentu przedostania się do ludzkiego organizmu.

Z powodu ryzyka rozprzestrzenienia się zarazków 1,2 tys. pracowników prywatnej firmy ochroniarskiej zastąpiono 900 żołnierzami. Południowokoreański resort zdrowia ma wyjaśnić, w jaki sposób doszło do infekcji ochroniarzy, którzy mieszkali z dala od wioski olimpijskiej. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Lee Hee-Beom przeprosił wszystkich za zaistniały problem. Jednocześnie zapewnił, że:

Każdy z pracowników jest przez nas szczegółowo badany. Wiemy, co robić, aby sportowcy nie zarazili się wirusem.

Jak rozpoznać objawy zakażenia norowirusami?

Norowirusy wywołują wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego (nieżyt żołądka i jelit), czyli tzw. grypę żołądkową. Szacuje się, że u dorosłych mogą być przyczyną aż 90 procent epidemii niebakteryjnych chorób, w przypadku których dochodzi do biegunki (u dzieci nieco częściej wywołują ją rotawirusy).Pierwsze symptomy mogą pojawić się już po około 1-2 dniach od momentu zetknięcia się z nimi. Do nasilenia tego zjawiska dochodzi przede wszystkim w okresie zimowym. Pacjenci skarżą się wtedy przede wszystkim na:

 • rzadką biegunkę
 • silne wymioty/nudności
 • ból głowy
 • dreszcze
 • bóle mięśni i stawów
 • wysoką gorączkę (u niektórych)
 • wyraźny spadek samopoczucia

Po ustąpieniu tych objawów osoby dorosłe mogą jeszcze roznosić norowirusy przez około 2 tygodnie. W przypadku dzieci okres ten może wydłużyć się nawet do jednego miesiąca. Do zakażenia wystarczy kontakt z zaledwie 10 norowirusami (do tego samego trzeba dziesięciokrotnie więcej rotawirusów). Zwykle choroba trwa od 24 do 60 godzin. U osób młodszych i dzieci może przeciągnąć się nawet do tygodnia. Podczas występowania powyższych objawów należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu a po każdym wypróżnieniu lub wymiotach napić się wody, naparu ziołowego lub gorzkiej herbaty. Warto uzupełnić też elektrolity, których może nam brakować (np. magnezu, sodu, potasu, żelaza, cynku, manganu lub miedzi).

Jak się można zarazić norowirusami?

Do infekcji norowirusami najczęściej dochodzi drogą fekalno-oralną. Z zarazkami możemy się zetknąć poprzez:

 • bezpośredni kontakt z osobą zarażoną,
 • pośredni kontakt z osobą zarażoną, np. poprzez zetknięcie się z jej wydalinami (kałem, wymiocinami),
 • drogą oddechową, poprzez wdychanie norowirusów unoszących się w powietrzu,
 • kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami, z którymi styczność miała osoba zarażoną,
 • poprzez skażoną wodę (zarówno pitną, jak i np. wodę w akwenach wodnych/basenach itp.),
 • poprzez skażony pokarm (uwaga na mrożonki i ostrygi - są częstym źródłem infekcji norowirusami).

Norowirusy nie są odporne na wysoką temperaturę (w temp. ok. 60 st. Celsjusza giną już po około 30 minutach).

Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko zakażenia norowirusami, pamiętaj o tym, by:

 • stosować się do podstawowych zasad higieny, często myć ręce (zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, podczas przygotowywania posiłków i przed spożywaniem jedzenia),
 • dbać o czystość w swoim otoczeniu (często myć powierzchnie narażone na kontakt z zarazkami - telefony komórkowe, sprzęty elektroniczne, blaty kuchenne, dezynfekować toaletę środkami zawierającymi chlor lub nadtlenek wodoru), pomocne może okazać się też używanie zwykłego octu,
 • w miarę możliwości nie stykać się z osobami, które mają biegunkę i mogą mieć jakikolwiek kontakt z żywnością,
 • jeśli mamy objawy grypy żołądkowej nie powinniśmy się kontaktować z innymi ludźmi, lepiej zostać w domu a na powrót do swojego otoczenia można pozwolić sobie dopiero 2-3 dni od momentu ustania symptomów zakażenia norowirusami.

Co powinieneś wiedzieć o norowirusach? Sprawdź, co radzi Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC)

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
źródło: CDC/PAP/TIME

________

zdrowie.radiozet.pl/π