Przeszczep to życie. Niezwykła kampania z okazji dnia transplantacji

Monika Piorun
26.01.2017 15:22
Przeszczep to życie. Niezwykła kampania z okazji dnia transplantacji

Jeden dawca może ocalić życie statystycznie czterem osobom. Kolejne cztery mogą dzięki nowym organom odzyskać sprawność. Uczniowie z wielu szkół w Polsce przyłączyli się do wyjątkowej akcji z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który przypada 26 stycznia.

Dokładnie 51 lat temu w Klinice Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Pionierski zabieg wykonał prof. Jan Nielubowicz oraz prof. Tadeusz Orłowski. 

W 2016 roku polskim lekarzom udało się przeprowadzić 1469 transplantacji - głównie nerek, wątroby oraz serca. Mimo że to nieco lepiej w porównaniu do danych z 2015 roku, to jednak nadal największym problemem w polskiej transplantologii jest brak organów do przeszczepów.

Zobacz także

Zgodnie z polskim prawem obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą. Jeśli za życia nie złożymy oficjalnego wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, to po śmierci stajemy się automatycznie potencjalnym dawcą narządów. Zawsze możemy się jednak przyczynić do ratowania życia innych ludzi zgadzając się na pobranie od nas komórek, tkanek lub szpiku.

Drugie życie po przeszczepie

Zachęca do tego kampania "Drugie życie" wspierana przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej w ramach ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów, w którym wzięło udział w sumie około 250 tysięcy uczniów szkół średnich. Młodzi ludzie zdążyli się już przyczynić do rozdania prawie 900 tys. oświadczeń woli i pomocy charytatywnej dla wielu pacjentów i instytucji.

Zobacz także

W tym roku w ramach akcji promującej ideę świadomego dawstwa narządów młodzież zachęcana jest do realizowania własnych pomysłów na zachęcenie Polaków do tego, by pomagali ratować życie innych ludzi. Do maja 2017 uczniowie będą m.in. kręcić krótkie materiały wideo odwołujące się do kwestii przeszczepów.

Dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska - organizatora całego przedsięwzięcia tłumaczy:

Chcemy nakłonić każdego, aby w codziennym pędzie zatrzymał się chociaż na 30 sekund

i zastanowił nad swoim zdaniem na temat transplantacji i donacji narządów. Może uwagę

zwykłych ludzi, którzy na co dzień otoczeni są natłokiem informacji, zwrócą krótkie filmy,

 w których słowa są tak naprawdę zbędne. Młodzież stanęła na wysokości zadania

– przygotowane przez uczniów scenki są naprawdę przejmujące. Cieszę się, że swoją

wrażliwością młodzi ludzie wspierają osoby czekające na przeszczep.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantologii uczniowie I LO w Gnieźnie przeprowadzili akcję Manekin Challenge

Zagłosuj

Czy zgadzasz się na oddanie własnych organów do przeszczepu po Twojej śmierci?

Liczba głosów:

Jak zostać świadomym dawcą organów?

transplantacja
fot. East News

W Polsce na przeszczep czeka tysiące pacjentów. Każdego dnia chorzy potrzebują narządów do transplantacji, dzięki której mogą wrócić do zdrowia i odzyskać sprawność.

Pomóc mogą w tym oświadczenia woli, które można zawsze nosić przy sobie jako dowód na to, że chcemy przyczynić się do ratowania życia innych ludzi i zgadzamy się na to, by po naszej śmierci można było korzystać z naszych organów. Paweł Klikowicz z portalu dawca.pl, wyjaśnia:

Liczba przeszczepów jest nieproporcjonalnie niska w porównaniu do zapotrzebowania,

a my wiemy, że tę sytuację można zmienić w dużym stopniu już choćby poprzez

noszenie w portfelu oświadczenia woli, dlatego zachęcamy do podpisywania ich jako

deklaracji oddania narządów po śmierci do transplantacji.

Nastazja Gonera - autorka niezwykłego spotu przygotowanego z okazji ostatniego Święta Niepodległości - w przewrotny sposób poruszyła temat przeszczepów uświadamiając, że można je traktować jako przejaw patriotyzmu. Skoro ojczyzna to ludzie, to można im pomóc oddając im... własne serce, nerki i wątrobę.

Każdy z nas może zrobić dla ojczyzny coś innego. I to samo: zostać świadomym dawcą organów. Kampania #Ojczyzna to ludzie

Zgadzacie się z tym?

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π