Pomóż swojemu genetycznemu bliźniakowi! Jak zostać dawcą szpiku?

Monika Piorun
13.10.2017 17:08
Pomóż swojemu genetycznemu bliźniakowi! Jak zostać dawcą szpiku?
fot. DKMS

Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Szansą na pomoc pacjentom z nowotworami krwi jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Znalezienie "bliźniaka genetycznego", czyli kogoś posiadającego prawie identyczny do nas kod genetyczny, dla wielu chorych jest kwestią życia lub śmierci...

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. I chociaż codziennie 19 osób ma okazję zostać dawcą szpiku, to nadal aż 20 procent chorych nie znajduje osoby, która mogłaby im pomóc. Dlaczego tak się dzieje?

Prof. Wiesław Jędrzejczak - Konsultant Krajowy w dziedzinie hematologii - tłumaczy, że:

Nasz genotyp jest bardzo różnorodny. Szanse na znalezienie "bliźniaka genetycznego" (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni dawcy.

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Radość, duma i oczekiwanie, ale też niepokój, czy stan zdrowia pozwoli pomóc – te i wiele innych emocji odczuwają osoby, które zdecydowały się zarejestrować jako Dawcy szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych.

13 października obchodzimy ich święto – Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu szczególnie doceniamy osoby, które zadeklarowały chęć pomocy chorym na nowotwory krwi. Pomocy, która daje szansę na uratowanie komuś życia. Z okazji tego święta, Fundacja DKMS organizuje szereg wydarzeń związanych z ideą dawstwa szpiku.

Do końca października Dni Dawcy Szpiku będą odbywały się aż w 24 miastach w Polsce (m.in. we Wrocławiu, Dąbrowie Górniczej, Chodzieży, Lesznie, Górze Kalwarii, Kościelisku czy Szczytnie) podczas których będzie można zarejestrować się jako Dawca szpiku. Akcję wspierają sportowcy - szczypiorniści z PGNiG Superliga oraz piłkarze z Legii Warszawa i Lechii Gdańsk.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kilogramów. Statystycznie około 5 na 100 osób zostaje rzeczywistym dawcą w ciągu 10 lat od rejestracji - wynika z danych DKMS. Sam proces rejestracji nie jest skomplikowany.

Po wypełnieniu formularzu na stronie www. dkms.pl w ciągu 2 dni zostaje wysłany na wskazany przez nas adres pakiet rejestracyjny z pałeczkami (koniecznie dwiema) do poboru wymazu z jamy istnej, które wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją należy odesłać na adres fundacji (możemy to zrobić za darmo).

Gdy odnajdziesz swojego genetycznego bliźniaka...

Jeśli okaże się, że jesteśmy "bliźniakami genetycznymi" kogoś, kto potrzebuje pomocy i zdecydujemy się mu oddać cząstkę siebie, musimy w pierwszej kolejności poddać się badaniom krwi, dzięki czemu będzie można ostatecznie potwierdzić, czy możemy zostać dawcą szpiku.

Najczęściej, bo aż w 80 proc. przypadków, odbywa się to poprzez pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Zanim zostanie to przeprowadzone, przez 4 dni zwiększa się ilość komórek krwi poprzez specjalne czynniki wzrostu, które musimy przyjmować. Zabieg pobrania komórek poprzez dojścia dożylne na ramionach trwa około 4 godzin (nie wymaga pobytu w szpitalu).

Szpik kostny może też być nam pobrany z talerza kości biodrowej. Ta metoda wymaga już hospitalizacji (pobyt w szpitalu trwa od 2 do 3 dni), choć sam zabieg trwa tylko około godziny, konieczne jest znieczulenie ogólne. Przeszczep komórek od dawcy do biorcy odbywa się w ciągu 48 godzin od ich pobrania. Ubytek szpiku podlega całkowitej regeneracji już w ciągu około 2-3 tygodni od zabiegu.

Kilka minut na to, by zarejestrować się jako Dawca szpiku nie wymaga niemal żadnego wysiłku - może jednak uratować to, co najcenniejsze - ludzkie życie!

- To nieprawda, że Dawca nie dostaje nic za to, że ratuje czyjeś życie. Jest to najwspanialsze uczucie na świecie, którego nie da się osiągnąć przez nic innego. Myślę, że Dawcy dają coś znacznie większego. Oddają biorcom część swojej odwagi i siły do dalszej walki z chorobą. Dzięki temu niemożliwe staje się możliwe. Wtedy dzieją się cuda - tak mówi Klaudia z Szubina, Dawczyni szpiku. Czy może być lepsza zachęta do zarejestrowania się jako Dawca?

Zrzut ekranu 2017-10-13 o 15.37.37

_____

zdrowie.radiozet.pl/DKMS/π