Odra atakuje tuż przy polskiej granicy. Gwałtowny wzrost zachorowań

Monika Piorun
20.03.2018 12:42
Odra, meldunek epidemiologiczny, zarażona osoba, jak wyglądają plamy po odrze?
fot. Shutterstock

Białoruskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia podało, że do połowy marca potwierdzono 24 przypadki odry we Wołkowysku leżącym ok. 20 km od granicy z Polską. W ciągu 10 dni aż trzykrotnie zwiększyła się liczba chorych. 80 proc. z nich nie było wcześniej zaszczepionych.

Europa ma coraz większy problem z odrą. Niedawno informowaliśmy o tym, że według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w ciągu ostatniego roku liczba zachorowań na tę chorobę na naszym kontynencie zwiększyła się aż trzykrotnie.

Dramatyczny wzrost przypadków odry zanotowano na Ukrainie, gdzie od początku 2018 roku zachorowało już ok. 4 tys. osób (mimo to władze nie zdecydowały się na ogłoszenie epidemii). Z odrą zmaga się też m.in. Rumunia, Włochy, Grecja, Niemcy czy Francja, gdzie w lutym doszło z tego powodu do przypadku śmiertelnego. Zmarła 32-letnia kobieta, która nie była wcześniej szczepiona przeciwko odrze. Według statystyk najwięcej chorych jest jednak w Serbii. 

Zobacz także

Białoruś walczy z odrą: trzykrotny wzrost zachorowań w ciągu 10 dni

Jak podaje białoruski resort zdrowia, w Wołkowysku położonym około 20 km od polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach doszło do 24 przypadków odry. Według danych z połowy marca liczba chorych wzrosła trzykrotnie zaledwie w ciągu 10 dni, dlatego sytuacja jest poważna. Problem dotyczy głównie osób niezaszczepionych (wg ECDC stanowią oni ok. 87. proc. chorych na odrę).

Niestety odmowa przyjęcia szczepionki oznacza coraz większe zagrożenie dla całej populacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia, by zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby zakaźnej, odsetek szczepień w społeczeństwie powinien wynosić co najmniej 95 proc. 

A jak wygląda sytuacja dotycząca odry w Polsce? Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Zakładu Higieny w ubiegłym, 2017 roku, zanotowano 63 przypadki odry w całym kraju. Rok wcześniej (w 2016), kiedy doszło do wybuchu epidemii odry na Białorusi, w Polsce doszło do wzrostu zachorowań wśród osób powracających z tamtych terenów.

Służby sanitarne ostrzegają, że choć w Polsce problem z odrą dotyczy głównie mniejszości etnicznych, które chorują przez brak wcześniejszych szczepień, to jednak z powodu rosnącej popularności ruchów antyszczepionkowych istnieje ryzyko, że przypadki odry będą coraz częstsze — podobnie jak w pozostałych europejskich krajach.

Odra - choroba wieku dziecięcego: co trzeba o niej wiedzieć?

Zobacz także

Jak się można zarazić odrą?

Odra jest chorobą zakaźną. Powodujące ją wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się zainfekować. Najczęściej do zarażeń dochodzi poprzez:

 • przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa,
 • dotknięcie np. zainfekowanej klamki,
 • poprzez bliski kontakt z wydzielinami z gardła lub nosa osoby zakażonej (kichnięcie/zakasłanie).
Zagłosuj

Czy jesteś zaszczepiony przeciwko odrze?

Liczba głosów:

Charakterystyczna wysypka na ciele pojawia się w ciągu kilku dni od momentu zarażenia wirusem powodującym odrę.

Zrzut ekranu 2018-03-20 o 12.38.14
fot. Shutterstock

Objawy odry: jak je rozpoznać?

Do pierwszych oznak choroby można zaliczyć takie objawy jak:

 • gorączka (niewysoka)
 • kaszel
 • nieżyt nosa/katar
 • wysypka — pojawiająca się na twarzy, a potem na całym ciele (a nawet wewnątrz jamy ustnej) w ciągu kilku dni od zarażenia wirusem.
 • zapalenie spojówek
 • zapalenie oskrzeli
 • zapalenie ucha środkowego
 • zapalenie ośrodkowego układu nerwowego
 • zapalenie jelit

Zobacz także

źródło: belsat.eu

________

zdrowie.radiozet.pl/π