Wzrasta liczba zachorowań na odrę. 18 przypadków u niezaszczepionych

Monika Piorun
10.10.2017 15:26
Wzrasta liczba zachorowań na odrę. 18 przypadków u niezaszczepionych
fot. East News

Poznańskie służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed odrą. W ostatnich tygodniach zanotowano wyraźny wzrost zachorowań u osób, które nie zostały zaszczepione. Część chorych to przedstawiciele społeczności romskiej.

Odra - jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wywoływanych przez paramyksowirusy - znów daje o sobie znać. Po fali zachorowań w wielu europejskich krajach (m.in. Bułgarii, Rumunii czy Włoszech) pojawiła się także na terenie Polski. Jeśli dojdzie do kontaktu z wirusem, zakażeniu ulegają niemal wszystkie osoby, które nie zostały wcześniej zaszczepione. Do niepokojącego wzrostu zachorowań na odrę doszło w Poznaniu.

Jak wyjaśnia Cyryla Staszewska, Rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu od początku 2017 roku do 18 września w stolicy Wielkopolski zarejestrowano ogółem 18 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę wśród osób ze społeczności romskiej. 3 przypadki zostały do tej pory potwierdzone laboratoryjnie. Tylko w ostatnich tygodniach chorobę zdiagnozowano u 6 osób.

Odra wśród Romów koczujących w poznańskich ogródkach działkowych

Rzeczniczka poznańskiego sanepidu wyjaśnia, że:

18 września do szpitala trafił, z potwierdzonymi objawami odry, jeden z przedstawicieli społeczności romskiej, grupy koczującej w ogródkach działkowych w Poznaniu. Potem do szpitala zaczęły trafiać romskie dzieci. Wszystko wskazywało na to, że osoby te wzajemnie się zarażały w miejscu zamieszkania.

 Do 5 października mieliśmy w sumie 18 podejrzeń zachorowań na odrę. Hospitalizowanych zostało 10 dzieci i trzy osoby dorosłe. Do dziś dwa przypadki wykluczono.

Po stwierdzeniu pierwszego przypadku zachorowania u osoby ze społeczności romskiej podjęliśmy współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, który sprawuje nadzór nad miejscem pobytu tych osób. Chodziło o ustalenie liczby narażonych na zachorowanie, oraz wykonanie szczepień przeciwko odrze u osób nieszczepionych, lub nie mających udokumentowanego szczepienia. Nawiązany został też kontakt ze Stowarzyszeniem Społeczności Romskiej w celu rozpropagowania wśród Romów informacji o możliwości skorzystania z bezpłatnych szczepień.

Zrzut ekranu 2017-10-10 o 15.20.08 1
fot. WSSE Poznań

Cyryla Staszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Poznaniu tłumaczy, że dodatkowo w ostatnim czasie stwierdzono odrę u 18-miesięcznego dziecka, jego ojca, a także u kobiety, która mogła zarazić się tą chorobą w poradni.

Pierwszy w tym roku przypadek zachorowania na odrę w Poznaniu zarejestrowano wiosną. W poprzednich dwóch latach na terenie Poznania i powiatu poznańskiego stwierdzono cztery przypadki zachorowań na tę chorobę.

Szczepionka MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce: sposób na ochronę przed zakaźnymi chorobami

Przed odrą chronią profilaktyczne szczepienia ochronne (szczepionki MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce), które wśród osób pochodzących ze społeczności romskiej nie są powszechne. 

Jeśli nie pamiętamy, czy przeszliśmy obowiązkowe szczepienia, wystarczy zbadać poziom przeciwciał we krwi. Jeśli jest zbyt niski należy przyjąć 2 dawki szczepionki MMR w odstępie 28 dni.

W Polsce przeciwko odrze, śwince i różyczce szczepi się dzieci pierwszy raz między 13. a 14. miesiącem życia a potem kolejny raz - w wieku 10 lat.

Specjaliści podkreślają, że warto się szczepić nie tylko po to, by wykluczyć ryzyko zachorowania, ale też znacznie ograniczyć ryzyko dużo bardziej poważnych powikłań po odrze (m.in. chorób neurologicznych).

Zrzut ekranu 2017-10-10 o 15.20.16 1
fot. WSSE Poznań

Objawy odry: jak je rozpoznać?

Do pierwszych oznak choroby można zaliczyć takie objawy jak:

 • gorączka (niewysoka)
 • kaszel
 • nieżyt nosa/katar
 • wysypka - pojawiająca się na twarzy a potem na całym ciele (a nawet wewnątrz jamy ustnej) w ciągu kilku dni od zarażenia wirusem.
 • zapalenie spojówek
 • zapalenie oskrzeli
 • zapalenie ucha środkowego
 • zapalenie ośrodkowego układu nerwowego
 • zapalenie jelit

Jak się można zarazić odrą?

Zarazki powodujące odrę, rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się zainfekować. Najczęściej do zarażeń dochodzi poprzez:

 • przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa,
 • dotknięcie np. zainfekowanej klamki,
 • poprzez bliski kontakt z wydzielinami z gardła lub nosa osoby zakażonej (kichnięcie/zakasłanie).
Zrzut ekranu 2017-10-10 o 15.20.27 1
fot/źródło: WSSE Poznań/PAP

Zobacz także

Zagłosuj

Czy jesteś zaszczepiony przeciwko odrze?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π