Odpoczynek skuteczniejszy niż antybiotyki? Nowe zalecenia ekspertów

Monika Piorun
24.10.2017 19:29
Odpoczynek skuteczniejszy niż antybiotyki? Nowe zalecenia ekspertów
fot. GARO/PHANIE/East News

Jeśli cierpisz na sezonowe infekcje, zamiast od razu sięgać po antybiotyki, lepiej pozwól sobie na kilka dni relaksu - przekonują Brytyjczycy. Ich zdaniem skutki nadmiernego spożywania tych leków paradoksalnie przyczyniają się do tego, że stają się one coraz mniej skuteczne. Dlaczego? Winę za to ponoszą antybiotykooporne bakterie...

Bez prawidłowego rozpoznania, czy źródłem stanu zapalnego w naszym organizmie są bakterie czy wirusy, nie ma szans na to, by antybiotyki były skuteczne. Niestety wielu lekarzy zbyt często i zbyt pochopnie zalecają pacjentom stosowanie popularnych leków, co wywołuje odwrotny od zamierzonego skutek. Nie dość, że chorzy wcale nie czują się po nich lepiej, to na dodatek źle dobrany lek powoduje, że patogeny, przeciwko którym miał działać, stają się jeszcze bardziej odporne na jego działanie.

Public Health England (PHE) - agencja wykonawcza brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia - twierdzi, że aż jedna piąta recept na antybiotyki przepisywana jest przez lekarzy zupełnie niepotrzebnie, ponieważ zdecydowanie lepsze efekty leczenia dałyby inne sposoby przeciwdziałania temu, co dolega pacjentom.

Urzędnicy wyjaśniają, że w skutek infekcji lekoopornymi patogenami każdego roku w samej tylko Wielkiej Brytanii dochodzi do 5 tys. zgonów. Nie każda choroba powinna być leczona za pomocą antybiotyków - ostrzega PHE.

Jeśli mamy kaszel lub zapalenie oskrzeli, podanie tego typu środków może jedynie zmniejszyć naszą niedyspozycję o jedynie jedną lub dwie doby. Antybiotyki powinny być zalecanie jedynie w przypadku poważnych schorzeń - m.in. posocznicy, zapalenia płuc czy bakteryjnego zapalenia opon mózgowych - uważają eksperci.

Zobacz także

Infekcje wywoływane przez antybiotykooporne bakterie mogą wkrótce pochłaniać więcej ofiar niż nowotwory

Specjaliści ostrzegają, że do 2050 roku infekcje wywołane przez lekooporne mikroby będą zabijać więcej ludzi niż obecnie umiera na raka. Jak to możliwe?

Prof. Paul Cosford w komentując te niepokojące prognozy dla stacji BBC wyjaśnił, że:

System immunologiczny większości ludzi jest w stanie poradzić sobie z infekcjami, które od czasu do czasu nas atakują. Wcale nie musimy oczekiwać od lekarzy recept na antybiotyki. Zwykle możemy uporać się z tym, co nam dolega, samodzielnie.

Oprócz kilku dni odpoczynku i sporej dawki snu (najlepiej pod ciepłą pierzyną), powinniśmy wtedy spożywać większą ilość płynów i ewentualnie pozwolić sobie na zażywanie zwykłych środków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych (w racjonalnych dawkach).

Zobacz także

Przebiegłe, lekooporne patogeny chorobotwórcze

- Współczesne bakterie są niesamowicie przebiegłe. Jeśli zaczniesz atakować je antybiotykami - z pewnością znajdą sposób na to, aby przetrwać - podkreśla prof. Dame Sally Davies - narodowy konsultant ds. zdrowia.

Z kolei prof. Neil Woodford ostrzega, że antybiotykooporne bakterie jeszcze całkiem niedawno, bo w latach 2005-2007, zdarzały się od 2 do 4 razy rocznie. Sytuacja diametralnie zmieniła się w ciągu zaledwie dekady. W ubiegłym, 2016 roku, obecność lekoopornych bakterii stwierdzono aż 2 tys. razy. Niestety jeśli nic nie zmienimy w tej kwestii - może być tylko jeszcze gorzej.

Zobacz także

Zagłosuj

Jak często stosujesz antybiotyki?

Liczba głosów:

Zobacz także

Brakuje Ci pomysłów na to, by leczyć sezonowe infekcje domowymi sposobami? Przejrzyj naszą galerię!

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/BBC/π